У зразках речовини астероїда Рюгу, доправлених на Землю апаратом «Хаябуса-2», виявили зерна карбіду силіцію, що старші за Сонячну систему. Інші мінерали в його складі свідчать, що сформувався він вдалині від Сонця.
Зерна, старші за Сонячну систему
У грудні 2020 року капсула зі зразками, зібраними космічним апаратом «Хаябуса-2» досягла Землі. Завдяки їй вчені дізналися, з чого складається астероїд Рюгу і якою була його історія. У 2022 році публікації про це виходять одна за одною.
Вже відомо, що це небесне тіло містить у собі багато вуглецю і в цілому дуже схоже за своїм складом на вуглисті хондрити. Зразки його речовини виявилися дуже темними й найчистішими у Сонячній системі. Крім того, вчені припустили, що він є ядром комети, що вигоріла.
Цього разу дослідники знайшли у зразках зерна карбіду силіцію. Ця речовина не зустрічається в природі на Землі, але у лабораторіях була відома вченим давно. Щобільше, її існує кілька різновидів, які відрізняються ізотопами кремнію, що входять до її складу.
Виявлений у зразках з Рюгу карбід силіцію переважно належить до добре відомих різновидів. Але невелика його частина належить до рідкісного виду, який зазвичай легко руйнується на астероїдах. Вочевидь, щось вберегло його від небажаних хімічних реакцій.
Але найбільшою сенсацією став радіоізотопний аналіз цих зерен. Він показав, що карбіди силіцію у них старші за Сонячну систему. Це звучить сенсаційно, але несподіванкою для науковців не стало. У тих самих вуглистих хондритах вони неодноразово знаходили зерна, вік яких більший, ніж у Сонця.
Рюгу утворився у холодній зоні
Одночасно вийшла інша стаття, присвячена аналізу зразків з Рюгу. У ній автори використовували інший вид спектроскопії та поєднували її з рентгенівською мікроскопією. Під час цих досліджень були виявлені сполуки, які не можуть витримувати температури, вищі за 30 градусів за Цельсієм.
Це свідчить, що астероїд Рюгу утворився значно далі від Сонця, ніж він перебуває зараз. Вчені сподіваються, що наступні дослідження зразків допоможуть більше дізнатися про еволюцію Сонячної системи.
За матеріалами www.space.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine