Несподівані відкриття у зразках з астероїда Рюгу

Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA) ще 2019 року успішно зібрало зразки з астероїда Рюгу (162173 Ryugu) за допомогою свого космічного апарата «Хаябуса-2». Він помістив зразки до спеціальних контейнерів і в листопаді того ж року вирушив на Землю. У грудні 2020-го він пролетів повз нашу планету та скинув капсули з астероїдною речовиною, які увійшли в атмосферу й були успішно виявлені в одному з безлюдних місць Австралії. Вчені протягом року аналізували зразки та почали поступово ділитися своїми відкриттями.

Рюгу
Зонд «Хаябуса-2» збирає зразки з астероїда Рюгу. Зображення: Universe Today

Як підкреслює Science Alert, дві нещодавно опубліковані статті вказують на те, що зразки Рюгу темні та пористі й містять найдавніші матеріали Сонячної системи з усіх, які колись вдавалося дістати. Склад породи свідчить про те, що Рюгу є дуже пористим тілом із густиною 282 кг/м³.

hayabusa2
Ілюстрація скидання капсули зі зразками зондом «Хаябуса-2». Зображення: Universe Today

Несподівані відкриття

У першій статті зазначається, що зразки C-типу з підповерхневого шару мають альбедо (міра відбиття сонячної радіації) на рівні 0,02. Для порівняння: більшість астероїдів цього типу потрапляють у діапазон від 0,03 до 0,09, а звичний нам асфальт оцінюється у 0,04. Альбедо 0,02 означає, що астероїд відбиває лише 2% всієї сонячної радіації, котра на нього потрапляє. Така низька відбивна здатність зразків указує на велику кількість вуглецю та гідроксильної групи OH — залишки батьківського тіла, що могло піддаватися впливу води. Рюгу також має пористість 46% — таке значення ніколи раніше не зустрічалось у метеоритах.

RyuguSamplesSixVials
Зразки, доставлені зондом «Хаябуса-2». Фото: JAXA

У другій статті були представлені висновки щодо складу матеріалу. В ньому вчені виявили надзвичайно темну речовину, в якій, можливо, переважають філосилікати. Також у зразках були виявлені інші мінерали, зокрема карбонати, залізо та леткі сполуки.

Астероїд Рюгу
Астероїд Рюгу. Фото: JAXA

Подальший аналіз, поза сумнівом, проллє ще більше світла на загадки Рюгу та, можливо, допоможе астрономам краще зрозуміти ранні етапи еволюції нашої Сонячної системи. Цей аналіз показує, що «Хаябуса-2» доставив на Землю репрезентативні, а головне — не пошкоджені зовнішнім впливом зразки. Вони найкраще зберегли мінералогічні та молекулярні фази, сформовані в первинному протопланетному диску.

Тим часом NASA перебуває в процесі виконання своєї власної місії з повернення зразків. У жовтні 2020 року космічний апарат OSIRIS-REx успішно взяв проби астероїда Бенну. Очікується, що він доправить їх на Землю для аналізу наприкінці 2023 року.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine