Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA) ще 2019 року успішно зібрало зразки з астероїда Рюгу (162173 Ryugu) за допомогою свого космічного апарата «Хаябуса-2». Він помістив зразки до спеціальних контейнерів і в листопаді того ж року вирушив на Землю. У грудні 2020-го він пролетів повз нашу планету та скинув капсули з астероїдною речовиною, які увійшли в атмосферу й були успішно виявлені в одному з безлюдних місць Австралії. Вчені протягом року аналізували зразки та почали поступово ділитися своїми відкриттями.
Як підкреслює Science Alert, дві нещодавно опубліковані статті вказують на те, що зразки Рюгу темні та пористі й містять найдавніші матеріали Сонячної системи з усіх, які колись вдавалося дістати. Склад породи свідчить про те, що Рюгу є дуже пористим тілом із густиною 282 кг/м³.
Несподівані відкриття
У першій статті зазначається, що зразки C-типу з підповерхневого шару мають альбедо (міра відбиття сонячної радіації) на рівні 0,02. Для порівняння: більшість астероїдів цього типу потрапляють у діапазон від 0,03 до 0,09, а звичний нам асфальт оцінюється у 0,04. Альбедо 0,02 означає, що астероїд відбиває лише 2% всієї сонячної радіації, котра на нього потрапляє. Така низька відбивна здатність зразків указує на велику кількість вуглецю та гідроксильної групи OH — залишки батьківського тіла, що могло піддаватися впливу води. Рюгу також має пористість 46% — таке значення ніколи раніше не зустрічалось у метеоритах.
У другій статті були представлені висновки щодо складу матеріалу. В ньому вчені виявили надзвичайно темну речовину, в якій, можливо, переважають філосилікати. Також у зразках були виявлені інші мінерали, зокрема карбонати, залізо та леткі сполуки.
Подальший аналіз, поза сумнівом, проллє ще більше світла на загадки Рюгу та, можливо, допоможе астрономам краще зрозуміти ранні етапи еволюції нашої Сонячної системи. Цей аналіз показує, що «Хаябуса-2» доставив на Землю репрезентативні, а головне — не пошкоджені зовнішнім впливом зразки. Вони найкраще зберегли мінералогічні та молекулярні фази, сформовані в первинному протопланетному диску.
Тим часом NASA перебуває в процесі виконання своєї власної місії з повернення зразків. У жовтні 2020 року космічний апарат OSIRIS-REx успішно взяв проби астероїда Бенну. Очікується, що він доправить їх на Землю для аналізу наприкінці 2023 року.