У крихітній карликовій галактиці Mrk 462 на відстані 110 млн світлових років від Землі астрономи виявили одну з найменших надмасивних чорних дір, коли-небудь знайдених у Всесвіті. Маса «монстра» у серці галактики Mrk 462 «всього» у 200 тисяч разів перевищує масу Сонця. Результати були представлені на онлайнових 239-х зборах Американського астрономічного товариства.
«Ця чорна діра у центрі Mrk 462 — одна з найменших надмасивних чорних дір. Такі мінідіри вкрай важко знайти», — заявив астроном Джек Паркер із Дартмутського коледжу.
Галактика Mrk 462 розташована у сузір’ї Гончих Псів. Вона також відома як ECO 6421, IRAS Z13493+4027 та LEDA 49191 і містить лише кілька сотень мільйонів зір — у 100 разів менше, ніж у Чумацького Шляху.
Гіпотеза про формування крихітної чорної діри
Відкриття припускає, що надмасивні чорні діри — принаймні деякі з них — виростають із «насіння» померлих світил, що менш ніж у 100 разів перевищують масу Сонця, а не формуються вже величезними. Теоретики щосили намагаються пояснити, як ці чорні діри змогли досить швидко набрати масу, щоб досягти розмірів, що спостерігаються в ранньому Всесвіті.
Альтернативне пояснення полягає в тому, що ранній Всесвіт був усіяний чорними дірами, що містять десятки тисяч сонячних мас. Сформувалися вони, ймовірно, внаслідок колапсу гігантських хмар газу та пилу. Маленькі зародки чорних дір раннього покоління зір виросли напрочуд швидко, сформувавши мільярди об’єктів сонячної маси в ранньому Всесвіті.
Як виявили чорну діру?
У карликових галактиках справді важко побачити чорні діри у їхньому центрі. У великих галактиках астрономи можуть використовувати орбіту зір у центрі, щоб зробити висновок про місце розташування чорної діри, але карликові галактики занадто малі та тьмяні для цього. Інший метод полягає у пошуку надзвичайно яскравого високоенергетичного випромінювання, такого, як рентгенівські промені. Це передбачає чорну діру, яка активно акреціює матеріал, нагріваючи його до таких шалених температур, що він випромінює високоенергетичне світло.
Саме це світло виявили астрономи в карликовій галактиці Mrk 462 за допомогою космічної рентгенівської обсерваторії Chandra. З’ясувалося, що там розташована маленька надмасивна діра, яка поглинає речовину, і її маса приблизно в 200 тис. разів більша за сонячну.
Нагадаємо, що раніше астрономи знайшли чорну діру, що причаїлася на околицях Чумацького Шляху.