Телескоп Chandra відновив роботу після збою

Фахівцям групи супроводу місії Chandra вдалося відновити роботу космічного апарата після збою, пов’язаного з одним із інструментів обсерваторії — приладом LETG (Low Energy Transmission Grating), що використовується для вимірювання інтенсивності рентгенівського випромінювання.

Телескоп Chandra в уяві художника. Джерело: NASA

31 серпня Chandra мав задіяти LETG для здійснення серії спостережень. Однак переведення інструменту в робоче положення сталося швидше, ніж зазвичай. Ця несподівана зміна часу призвела до того, що програмне забезпечення обсерваторії видало повідомлення про неполадку. В результаті фахівцям довелося зупинити всі операції.

Надалі інженерам вдалося повернути LETG у початкове положення та продовжити спостереження без нього. Зараз вони аналізують дані телеметрії, щоб зрозуміти причину проблеми.

Телескоп Chandra був виведений у космос шатлом Columbia в 1999 році. Він став найважчим вантажем, піднятим кораблем багаторазового використання за всю історію програми Space Shuttle (маса обсерваторії разом із розгінним блоком становила 22,7 тонни). Космічний апарат перебуває на витягнутій орбіті з перигеєм 14,3 тис. км і апогеєм 134,5 тис. км. Тому до нього, на відміну від розташованого на низькій навколоземній орбіті телескопа Hubble, ніколи не відправляли місії обслуговування. Попри це, Chandra успішно функціонує та залишається одним із найважливіших астрономічних інструментів сучасності.

За матеріалами: https://phys.org