Виявлено джерело таємничих спотворених повідомлень Voyager 1

У травні співробітники NASA заявили, що система контролю орієнтації (AACS) космічного апарата Voyager 1 надсилає аномальну телеметрію. Загадковий збій був зрештою вирішений, але джерело помилок залишалося таємницею. Щоб знайти причину спотворень, інженери перерили величезну кількість документації, написаної майже півстоліття тому. Причиною виявився несправний комп’ютер, відповідальний за відправку даних.

Космічний зонд Voyager 1
Космічний зонд Voyager 1. Ілюстрація: NASA

Апарати Voyager 1 і Voyager 2 були запущені 1977 року з проектним терміном служби 5 років для вивчення Юпітера, Сатурна та їхніх супутників зблизька. Після 45 років перебування в космосі обидва зонди все ще функціонують. У 2012 році Voyager 1 став першим рукотворнним об’єктом, що перетнув геліопаузу та вийшов за межі впливу нашого Сонця у міжзоряний простір. Наразі він знаходиться на відстані близько 23,8 млрд км від Землі та продовжує надсилати наукові дані з-поза меж Сонячної системи.

Копання у старих документах Voyager 1

Voyager 1 був спроектований і побудований на початку 1970-х років, що ускладнило спроби знайти та усунути його проблеми. Незважаючи на те, що нинішні інженери мають певну документацію з перших днів місії, важливі документи могли бути втрачені або взагалі загублені. Річ у тім, що над проектом працювали тисячі співробітників. Коли у 80-х та 90-х роках минулого століття більшість інженерів-ветеранів NASA виходили на пенсію, частину паперової документації вони вивозили з собою та складували її у коробках на своїх горищах на згадку про буремні часи. Пізніше агентство запровадило більш надійний облік документації.

Тому інженерам доводилося робити запити відставним спеціалістам, щоб отримати важливі дані. До прикладу, для аналізу збою телеметрії Voyager 1 треба було спеціально шукати коробки з іменами інженерів, які раніше розробляли систему контролю орієнтації, а потім виходити з ними на зв’язок. «Це було доволі трудомістким процесом», — розповіла Сюзанна Додд, керівник проекту місії Voyager у Лабораторії реактивного руху NASA.

Джерело помилки

Система контролю орієнтації космічного апарата, що надсилає телеметричні дані до NASA, допомагає зберігати орієнтацію Voyager 1 у просторі й утримує антену з високим коефіцієнтом посилення спрямованою точно на Землю.

Voyager 1
Космічний апарат Voyager 1. Джерело: NASA

Телеметричні дані — це в основному інформація про працездатність системи. Але під час збою цього літа телеметрія, яку отримували оператори, була спотворена. Тому фахівці не знали, чи працює система контролю за орієнтацією належним чином. Команда давно підозрювала, що це могло бути пов’язано зі старінням бортових систем. Також вважалося, що збій Voyager 1 міг виникнути через його віддаленість, оскілки на роботу комп’ютера могли вплинути заряджені частинки високих енергій, що пронизують міжзоряний простір.

Наприкінці серпня інженери врешті знайшли джерело спотворених даних: система контролю орієнтації Voyager 1 направляла інформацію через несправний комп’ютер. Вони вважають, що це було викликано помилковою командою з іншого бортового комп’ютера.

Подорож Voyager 1 триває

Місія Voyager 1 і Voyager 2 допомогла вченим краще зрозуміти космос. Навіть після виходу в міжзоряний простір робота зондів продовжується. Але оскільки бортові ядерні батареї космічних апаратів поступово виснажуються та генерують менше енергії, інженери поступово вимикають різні бортові системи. Так були відімкнуті деякі наукові прилади та обігрівачі до них. Таким шляхом NASA намагається зберегти їх у працездатному стані до 2030 року.

Раніше ми розповідали про історію найдовшої подорожі в космосі.

За матеріалами NASA

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine