Науковий керівник місії Voyager пішов у відставку

Науковий керівник місії Voyager Едвард Стоун пішов на пенсію. Він займав цю посаду протягом п’ятдесяти років, що є безпрецедентним випадком в історії NASA.

Едвард Стоун у 2019 році. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Едвард Стоун був призначений главою програми Voyager у 1972 році, за п’ять років до початку історичної подорожі двох зондів. Досі він залишався єдиним науковим керівником місії. Під його керівництвом обидва апарати вивчили всі чотири планети-гіганти Сонячної системи, а також стали першими об’єктами, що вийшли в міжзоряний простір.

86-річний Стоун залишався останнім учасником програми Voyager, який стояв на її початку (останній інженер з оригінальної команди проєкту Ларрі Зотареллі пішов на пенсію у 2015 році у віці 80 років). Не дивно, що його відставка має важливе символічне значення. Можна сказати, що з нею обірвалася остання ниточка, що тяглася від перших днів програми.

Едвард Стоун (другий зліва) на тлі моделі апарата Voyager у 1977 році. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Сам Стоун так прокоментував свою відставку: «Для мене було великою честю і радістю працювати науковим керівником проекту Voyager протягом останніх п’ятдесяти років. Наші космічні апарати перевершили всі очікування і я дуже радий тому, що мені вдалося попрацювати з великою кількістю таких талановитих та відданих справі колег. Це була чудова подорож і я вдячний усім, хто прямував за Voyager та приєднався до нас у цій пригоді».

Едвард Стоун відповідає на запитання журналістів у 1986 році. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Місце Стоуна займе американський астрофізик Лінда Спілкер. Вона брала участь у роботі програми Voyager під час візитів апаратів до планет-гігантів, а також обіймала посаду наукового керівника місії Cassini до її завершення у 2017 році.

Що стосується пари зондів Voyager, то вони все ще залишаються на зв’язку із Землею та передають дані зі своїх наукових приладів. За останніми оцінками, енергії, що виробляється радіоізотопними генераторами апаратів, вистачить до підтримки їхньої роботи приблизно до 2025 року.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine