Випробувальний політ Starship має відбутися у грудні

Перший випробувальний політ нового космічного корабля SpaceX Starship має відбутися вже у грудні цього року. Однак до того компанія має провести кілька важливих фінальних випробувань.

Starship готується до старту
Starship на стартовому майданчику. Джерело: SpaceX

Політ Starship у грудні

Помічник заступника адміністратора NASA з розвитку програми Artemis Марк Кірасич заявив, що космічний корабель Starship компанії SpaceX невдовзі може бути запущений у космос. Якщо нічого не завадить, то його перший випробувальний політ має відбутися вже у грудні цього року.

Це буде зовсім коротка місія. Старт відбудеться з космодрому Бока-Чика у Техасі. За допомогою прискорювача Super Heavy Starship досягне орбіти, але одразу ж повернеться на Землю і приводниться біля Гаваїв. Весь політ проходитиме в автоматичному режимі.

Однак до того, як усе це станеться, SpaceX має завершити кілька важливих фінальних тестів. Зокрема, має відбутися одночасний стендовий «прожиг» усіх 33 прискорювачів. Також критично важливою є тестове заправлення паливом з увімкненням турбонасосів без запалювання. Після цього стане зрозумілим остаточний графік запуску.

Затримка зі стартом

SpaceX затримується зі стартом свого нового корабля. За попереднім планом, він мав відбутися ще влітку цього року. Однак представники Федерального управління цивільної авіації США довго відмовлялися видавати дозвіл на використання космодрому Бока-Чика. Сталося це тільки в липні після того, як компанія вжила 75 різних заходів для забезпечення екологічної безпеки.

Однак майже одразу в них виникла інша проблема. 11 липня під час стендового випробування сталося те, що назвали «високоенергетичною подією». Простіше кажучи, з ракети витекла певна кількість палива та потрапила у хмару кисню. Відбувся вибух.

Фахівці загасили полум’я та відремонтували ракету. Однак на подію звернула увагу Консультативна група з аерокосмічної безпеки NASA. Вона акцентувала, що SpaceX занадто часто ухвалює поспішні рішення, нехтуючи планами та безпекою.

Наступні етапи

Усі останні місяці SpaceX за допомогою фахівців NASA підвищувала свій рівень системної інженерії. За словами спеціалістів, компанія все ще дотримується агресивної стратегії у випробуваннях, але вже значно більше звертає увагу на безпеку.

До того, як корабель здійснить перший випробувальний політ, він ще має отримати на нього дозвіл від Федерального управління цивільної авіації. Ця подія буде лише першою сходинкою до мети, якою є політ людини на Місяць у межах місії Artemis 3.

Наступним після першого випробувального має бути політ із відпрацюванням передачі палива у космосі, яка необхідна для забезпечення посадки на Місяць і старт із нього. Потім очікується триваліша місія, деталі якої поки що не обговорюються.

Нарешті, 2024 року має відбутися демонстраційна безпілотна посадка на поверхню нашого супутника. І тільки після того стане зрозумілим, коли ж насправді варто очікувати на політ людини на Місяць. Тож, цілком можливо, що усі плани будуть ще не раз коригуватися.

За матеріалами Spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine