Вечірнє небо над Північною Каліфорнією запалало світловим шоу. 17 березня мешканці Сакраменто стали свідками, як невідомий об’єкт пронизував атмосферу Землі на високій швидкості та згоряв, розпадаючись на вогняні шматки. Природно, що дивовижна небесна експозиція викликала в однаковій мірі здивування, подив і змовницький мозковий штурм. Що це було: метеоритне бомбардування, аварія ракети чи падіння НЛО?
A mesmerizing display of lights over Northern California on Friday was caused by the re-entry of flaming space debris into Earth’s atmosphere, experts said. The chunks of communications equipment had been jettisoned from the International Space Station. https://t.co/CrZkdV5YSU pic.twitter.com/Zz0IkDcb8j
— The New York Times (@nytimes) March 19, 2023
На жаль для тих, хто має бурхливу уяву, це видовище не було черговим конспірологічним епізодом на кшталт «Секретних матеріалів». Насправді очевидці побачили звичайне згоряння космічного сміття, яке потрапило в атмосферу. Ця подія вкотре доводить сумний та небезпечний факт: наскільки сильно засміченою є наша низька навколоземна орбіта.
Meteor? Alien? China? Seen from Sacramento @kcranews @GoodDaySac pic.twitter.com/rO7amxAREh
— Aaron (@aye_ay_ron) March 18, 2023
Шматок сміття вагою 300 кг
За словами відомого астрофізика з Гарвардсько-Смітсонівського центру астрофізики Джонатана Макдавелла, палаюче сміття, свідками якого стали мешканці США, походить з Міжнародної космічної станції — це була викинута частина комунікаційного обладнання, що вийшло з ладу ще в 2020 році. Комунікаційний пакет під назвою ICS-EF довелося зняти за допомогою робота-маніпулятора Canadarm2 через його громіздку масу у понад 300 кг, після чого він обертався навколо Землі як космічне сміття впродовж трьох років і увійшов у більш щільні шари атмосфери над Каліфорнією.
This is ICS-EF, a Japanese communications package for sending data between the ISS Kibo module and Mission Control Tsukuba via the Kodama data relay satellite. It was launched to the ISS on the Space Shuttle in 2009 and had a mass of 310 kg. pic.twitter.com/ygzHdmfQc0
— Jonathan McDowell (@planet4589) March 18, 2023
«Ймовірно, ICS-EF майже повністю згорів під час входу в атмосферу. Але через велику масу могли вціліти невеликі уламки, що могли впасти в районі Йосеміті», — прокоментував Макдавелл в інтерв’ю The New York Times.
Насправді згоряння космічного сміття в атмосфері — це досить регулярне явище, сказав Макдавелл. Більшість таких випадків залишаються непоміченими, адже їх намагаються направити у віддалені та малонаселені регіони Землі, наприклад, точку Немо. Але іноді рух невеликих об’єктів важко передбачити, тому вони можуть падати й у регіонах проживання людей, що створює небезпеку.
Раніше ми повідомляли про те, як був підрахований ризик смерті від падіння космічного сміття.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine