Вихід у відкритий космос зупинили через витік зі скафандра

У понеділок на МКС мав відбутися вихід у відкритий космос астронавтів Трейсі Колдвелл Дайсон і Майка Барратта. Однак несподівано один зі скафандрів почала буквально заливати вода із системи охолодження. Тож операцію довелося скасувати.

Астронавти повертаються після того, як вихід у космос був скасований
Астронавти повертаються після того, як вихід у космос був скасований. Джерело: www.space.com

Несправність скафандра у прямому ефірі

NASA скасувала вихід у відкритий космос на Міжнародній космічній станції сьогодні (24 червня) через витік охолоджувальної рідини в люку скафандра.

Астронавти NASA Трейсі Колдвелл Дайсон і Майк Барратт отримали повідомлення від Центру управління польотами о 15:52 ранку за київським часом про припинення запланованого 6,5-годинного виходу за межі Міжнародної космічної станції (МКС). За шість хвилин до того ці двоє вже перемкнулися на внутрішнє живлення скафандрів, що означає, що вихід у відкритий космос технічно розпочався. Після цього астронавти відкрили люк до МКС і о 16:51 ранку офіційно завершили вихід у відкритий космос.

Під час прямого ефіру на телеканалі NASA вони повідомили, що буквально скрізь була вода, коли вони переводили свої скафандри на внутрішнє живлення, щоб підготуватися до позакорабельної діяльності. Організація повідомила, що витік, як виявилося, походив зі шлангу обслуговування та охолодження (SCU) на скафандрі Дайсон. Хоча ситуація була серйозною, астронавтам нічого не загрожувало через витік.

NASA опублікувала коротку офіційну заяву після скасування польоту, додавши, що докладна інформація з’явиться у блозі агенції щодо МКС. Рішення про скасування було прийняте як запобіжний захід, оскільки було незрозуміло, скільки води залишилося в скафандрі Дайсон після витоку, додали офіційні особи в ефірі NASA Television.

Коли стався витік, астронавти все ще перебували в люку з відчиненими зовнішніми дверима, але зачинили їх за мить після завершення виходу у відкритий космос.

Вихід у відкритий космос відкладається вдруге

Це вже другий відкладений вихід у відкритий космос. 13 червня спроба іншої групи астронавтів (Метт Домінік і Трейсі Дайсон) була відкладена через дискомфорт у скафандрі у Метта Домініка. Вихід у відкритий космос 2 липня також має відбутися, але не зрозуміло, чи відбудеться він за цих обставин.

Загальна тривалість виходу у відкритий космос становила 31 хвилину, якщо виключити час, що минув між перемиканням скафандрів на внутрішнє живлення і розгерметизацією шлюзової камери екіпажу. Таким чином, загальний час позакорабельної діяльності Трейсі Дайсон склав 23 години 20 хвилин за чотири виходи у відкритий космос, а Майка Барратта — 5 годин 37 хвилин за три виходи у відкритий космос.

Вихід у відкритий космос трохи відставав від очікуваного початку о 8 ранку за східним часом (12:00 за Гринвічем) через невеликі проблеми з тросами та інші питання, але це було в межах норми, поки дует не повідомив про кристали льоду (води), що виходили зі скафандра.

Пізніше Дайсон додала, що залишиться на акумуляторі скафандра, оскільки вона хвилювалася, що витік води може вплинути на шлангові з’єднувачі з МКС. У Центрі управління польотами їй сказали, що, швидше за все, не буде жодних проблем, але повідомили, що вона може залишатися на акумуляторі, якщо хоче.

Що передбачалося під час виходу у відкритий космос

Під час виходу у відкритий космос Дайсон мала забрати несправне комунікаційне обладнання, так звану радіочастотну групу, а також отримати зразки із зовнішньої поверхні МКС, щоб зібрати докази наявності мікроорганізмів у екстремальних умовах мікрогравітації.

Понеділковий вихід у відкритий космос мав стати першим із двох майбутніх виходів, спрямованих на продовження наукових досліджень і обслуговування орбітальної лабораторії. (Спочатку NASA планувала три, але після спроби 13 червня планує здійснити лише два).

За останні роки витоки охолоджувальної рідини неодноразово ставали на заваді запланованим виходам у відкритий космос. У березні 2022 року в шоломі астронавта після виходу у відкритий космос була виявлена вода, що призвело до семимісячної паузи у виходах у навколоземний простір.

За матеріалами www.space.com

100 тисяч орбіт: Mars Odyssey відзначив ювілей незвичайним знімком гори Олімп
У США помер український винахідник Любомир Романків
NASA планує вирощувати станції на Місяці та Марсі з грибів
Космічний шрам: супутник зазнімкував знаменитий кратер в Аризоні
Ширше за Starship: Gravitics будує надважкі ракети із вдвічі більшим діаметром корпусу
Фосфати у зразках астероїда Бенну вказують на його міжзоряність
Зруйнований російський супутник змусив астронавтів МКС терміново сховатися від уламків
Подарунок на день народження: телескоп Gemini North зазнімкував галактику з зоряними феєрверками
Приголомшлива подорож крізь Стовпи Творіння тривимірною візуалізацією від NASA: відео
Хмара уламків: російський супутник вибухнув на орбіті