Voyager 2 живий: NASA отримала сигнал із міжзоряного простору

Мережі далекого космічного зв’язку NASA (DSN) вдалося перехопити сигнал від зонда Voyager 2, що перебуває в міжзоряному просторі. Він підтверджує, що земний посланець зберігає працездатність і продовжує пересилати інформацію.

Voyager 2
Апарат Voyager в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech

21 липня 2023 року NASA втратила зв’язок із Voyager 2. Це сталося через набір переданих йому команд, одна з яких виявилася помилковою. Виконавши її, апарат змінив свою орієнтацію і його антена відхилилася від лінії зв’язку з Землею на два градуси. Цього виявилося достатньо, щоб Voyager 2 втратив можливість як приймати команди, так і передавати зібрану інформацію.

Варто сказати, що у Voyager 2 є вбудований запобіжник якраз на випадок виникнення такої ситуації. Апарат запрограмований періодично «скидати» свою орієнтацію, щоб його антена завжди залишалася спрямована в бік Землі. Проблема в тому, що наступне подібне скидання відбудеться 15 жовтня. Тож фахівцям місії довелося б чекати майже три місяці, не маючи змоги щось зробити та сподіваючись, що Voyager 2 виконає дії, на які запрограмований.

У цій ситуації NASA вирішила спробувати скоротити період очікування та використати Мережу далекого космічного зв’язку, щоб почути Voyager. Для цього був залучений комплекс антен у Канберрі. Це єдина станція на Землі, здатна на сьогодні підтримувати зв’язок з апаратом, що перебуває на відстані майже у 20 млрд км.

Попри те, що багато фахівців мали сумніви в успіху операції, DSN дійсно вдалося перехопити сигнал, джерелом якого є Voyager 2. Він підтверджує, що земний посланець зберігає працездатність і продовжує пересилати інформацію.

NASA планує продовжити рятувальну операцію. На наступному етапі комплекс у Канберрі почне передавати Voyager 2 команди, які повинні будуть відновити свою орієнтацію. Якщо апарат почує Землю, то постійний зв’язок із ним вдасться відновити вже найближчим часом. В іншому випадку, NASA доведеться чекати до жовтня.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Чорна діра поглинає матерію у 40 разів швидше можливого
Індія відклала перший пілотований політ космічного корабля «Гаганьян»
SpaceX готується до небезпечного маневру дозаправлення двох Starship у космосі
В очікуванні рекорду: сонячний зонд Parker готується до останньої зустрічі з Венерою
Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням