Відновлення гори Сент-Геленс

18 травня 1980 року гора Сент-Геленс в американському штаті Вашингтон фактично вибухнула. Унаслідок виверження загинули 57 осіб і було спустошено сотні квадратних кілометрів навколишньої території. Висота самого вулкана зменшилася на 400 м. Донині це виверження залишиться найпотужнішим в історії США.

За наступні чотири десятиліття супутники неодноразово знімкували околиці гори. Представлені знімки демонструють процес поступового відновлення прилеглої місцевості. Перше фото було зроблено 1984 року, і чудово демонструє мертвий «вулканічний» пейзаж.

Нескладно помітити, що порушені виверженням ділянки не розташовані навколо вулкана рівномірно, а сконцентровані на північ від нього. Це пояснюється тим, що вибух гори виявився «спрямованим» — пірокластичний потік і попіл вирвалися на поверхню не через старий кратер, а з бічного купола. У результаті основна частина потужності вибуху накрила північну частину прилеглої території.

Наступні знімки були зроблені в 1997, 2013 і 2020 роках. Вони дають змогу побачити, як природа поступово відвойовує спустошену територію — на колись мертвих схилах з’являється дедалі більше рослинності. Утім, цей процес ще дуже далекий від свого завершення та наслідки виверження спостерігатимуться впродовж багатьох десятиліть.

За матеріалами https://earthobservatory.nasa.gov