Відлуння Великого вибуху: виявлений велетенський об’єкт розміром мільярд світлових років

У холодній глибині космосу, неподалік від Чумацького Шляху, астрономи виявили скупчення галактик у формі дивовижної гігантської бульбашки. Астрономи вважають, що це відкриття може бути реліктом раннього Всесвіту.

Ho'oleilana
Виявлена «бульбашка» Ho’oleilana розміром у мільярд світлових років у діаметрі. Фото: cea.fr

Це скупчення отримало назву Ho’oleilana. Його особливості вказують на наявність баріонних акустичних коливань (БАК) — сліди акустичних хвиль, які подорожували простором у давні часи Всесвіту, перш ніж застигнути на місці. Баріонні акустичні коливання можуть бути знайдені в усьому космосі, але Ho’oleilana, розташована «всього» за 820 млн світлових років від нас, вразила астрономів своїми неймовірними розмірами.

Астроном із Гавайського університету Брент Таллі зазначає: «Ми випадково натрапили на це скупчення. Воно настільки велике, що охоплює весь сектор неба, який ми вивчали. Його розміри в один мільярд світлових років перевищують наші теоретичні очікування. Якщо наше розуміння формування та еволюції цієї структури правильне, то Великий вибух був ближчим до нас, ніж ми припускали, що свідчить про значно вищу швидкість розширення Всесвіту».

Точні вимірювання

Вчені здійснили відкриття на основі каталогу Cosmicflows-4, який включає відстані до 55 877 галактик, що розташовані в конкретному секторі неба. Для досягнення максимальної точності вимірювань вони використали вісім різних методик. Тільки після того, коли відомо, наскільки далеко розташовані галактики, стає можливим встановлення закономірностей їхньої густини та розташування.

Результатом цих спостережень стала цікава картина: велике кільце, розміром приблизно в 1 млрд світлових років у діаметрі, з галактиками, які більш щільно групуються в центрі. Ця структура відзначена як наслідок баріонних акустичних коливань.

Фізика раннього Всесвіту

У ранній період своєї історії Всесвіт був наповнений гарячою та щільною плазмою, подібною до рідини. Внутрішнє тяжіння гравітації конфліктувало із зовнішнім тиском випромінювання, що створювало сферичні акустичні хвилі, які пронизували плазму. З часом Всесвіт охолодився, і частинки, які вільно рухалися, змогли зібратися в атоми приблизно за 380 тис. років після Великого вибуху. Зовнішні акустичні коливання припинилися та стали областями підвищеної щільності матерії з радіусом близько 150 мегапарсек (490 млн світлових років).

Насправді це сферичні структури, які сприймаються як кільця через перспективу. Ці структури мають велике значення для науки. Вони можуть бути використані для вимірювання космічних відстаней, оскільки їхні розміри відомі точно, і для вивчення розширення Всесвіту. Але виявити їх можливо лише тоді, коли ми зрозуміємо, як галактики об’єднуються в їхніх скупченнях.

Космограф з Університету CEA Париж-Сакле Даніель Помареде зазначає: «Я картографую групу галактик, і картографування Ho’oleilana у трьох вимірах допомагає нам розігнати її та з’ясувати її взаємозв’язок з навколишнім середовищем. Це захопливий процес, який дозволяє нам розглянути величезну оболонку Ho’oleilana з іншого кута зору та зрозуміти, як вона вписується в історію Всесвіту».

Важливою частиною Ho’oleilana є такі структури, як Войд Волопаса — сферична розріджена область галактик з діаметром 400 млн світлових років, Велика стіна Кома і Велика стіна Слоуна, які складаються з частин оболонки, а також Надскупчення Волопаса, що майже відсутнє у центрі «бульбашки».

Враховуючи, що розміри цієї «бульбашки» більші, ніж передбачалося, відкриття Ho’oleilana може свідчити про те, що Всесвіт розширюється швидше, ніж ми думали. Зазвичай оцінки швидкості розширення коливаються від 67 до 74 км/с на мегапарсек. Ho’oleilana показує значення в 76,9 км/с на мегапарсек.

Дослідники зазначають, що для розгадки цієї головоломки потрібні подальші спостереження й аналіз.

Раніше ми повідомляли про те, що VLT виявив гігантське прото-надскупчення галактик.

За матеріалами cea.fr.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine