Раніше вважалося, що галактикам потрібно мільярди років для утворення перетинок або «барів» — областей підвищеної густини зірок і газу, що перетинають ядро. Чумацький Шлях також є прикладом системи з перетинкою. Однак нове відкриття космічного телескопа James Webb може змінити уявлення вчених про еволюцію галактик.
Міжнародна команда вчених використала космічний телескоп для виявлення найвіддаленішої галактики з перетинкою у Всесвіті. Так була знайдена Ceers-2112. Вона утворилася лише через два мільярди років після Великого вибуху. Таким чином, спостереження доводять, що зоряні системи з «баром» з’являлись у нашому світі раніше, ніж вважалося.
Ceers-2112 недостатньо яскрава, аби побачити її спіральні рукави, але наявність згущеної перетинки в центрі дозволяє зробити висновок, що вона дуже добре розвинена для свого віку.
ceers-2112, the furthest progenitor of the Milky Way.
Published in @Nature.https://t.co/LrNpC6TB7B pic.twitter.com/k9KAGDTjjq— Luca Costantin (@Costantin_L) November 8, 2023
За словами астронома Александра де ла Веги з Каліфорнійського університету, відкриття Ceers-2112 свідчить про те, що галактики еволюціонували швидше, ніж передбачалося. Дослідження, проведене іспанськими вченими та опубліковане в Nature, підтверджує цей висновок.
«Відкриття Ceers-2112 прямо доводить, що галактики в ранньому Всесвіті могли бути цілком упорядкованими, як сучасний Чумацький Шлях. Це дивно, оскільки тоді галактики були набагато більш хаотичними», — пояснює вчений значущість відкриття.
Раніше NASA стверджувала, що галактики з барами є «запізнілими» у Всесвіті. Дослідження, проведене Картіком Шетом із Каліфорнійського технологічного інституту в Пасадені, показало, що 7 млрд років тому таких галактик було менше. Цей учений зі своєю командою вивчив понад 2000 зоряних систем за допомогою телескопа Hubble. Дослідники дійшли висновку, що утворення перетинок є важливим етапом галактичної еволюції, і воно може відбуватися швидше, ніж вважалося.
«Бари» утворюються у спіральних галактиках, коли орбіти зірок навколо галактичних ядер стають нестабільними та збільшуються в розмірах. Тоді їхня гравітація притягує до себе більше сусідні світила. Зрештою, великий відсоток об’єктів у серці галактики опиняється в цій області, утворюючи перетинку.
Команда дослідників, яка виявила Ceers-2112, вважає, що це відкриття змушує астрономів переглянути теорії формування галактик, оскільки воно демонструє, що складні структури можуть виникати навіть у дуже молодому Всесвіті.
Раніше ми розповідали про галактики з подвійною перетинкою.
За матеріалами news.ucr.edu
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine