16 березня побудований компанією Firefly Aerospace апарат Blue Ghost відправив своє останнє повідомлення на Землю, після чого заснув. Найімовірніше, він не переживе холодну місячну ніч.

Але все це анітрохи не применшує його успіхів. Blue Ghost наочно продемонстрував усе, на що здатна приватна місячна місія. На честь завершення роботи апарата розповідаємо про його сім головних досягнень.
Цілком успішна приватна посадка на Місяць
Звичайно, Blue Ghost був не першим в історії приватним апаратом, який сів на Місяць. Але він став першим в історії приватним апаратом, який зробив це без будь-яких технічних проблем або збоїв. Blue Ghost здійснив елегантну посадку біля вулканічної формації Mons Latreille у Морі Криз, розташованому на видимій стороні Місяця.
Варто зазначити, що процес посадки фільмувався встановленими на корпусі Blue Ghost камерами. Уперше в історії було отримано детальні знімки взаємодії шлейфів двигунів космічного апарата з поверхнею Місяця, які продемонстрували, як вони підіймають пил і розкидають реголіт. Ці дані вкрай важливі для майбутніх місячних місій.
Ловля сигналів системи GPS на Місяці
Одним з інструментів, що перебували на борту Blue Ghost, був приймач LuGRE. Він призначався для пошуку сигналів системи GPS. Експеримент завершився успіхом. Під час польоту і перебування на навколомісячній орбіті Blue Ghost продовжував регулярно чути сигнали GPS. А після посадки апарат успішно зафіксував їх на місячній поверхні. У цей момент він перебував на відстані 364 тисячі км від Землі.

Цей успіх означає, що експедиції за програмою Artemis та інші місячні дослідницькі місії зможуть скористатися сигналами GPS для точного й автономного визначення свого положення, швидкості та часу. Це стане важливою сходинкою до створення передових навігаційних систем і сервісів для Місяця та Марса.
Вивчення місячних надр
Значна частина наукової програми Blue Ghost була присвячена вивченню характеристик будови Місяця. Під час одного з експериментів апарат пробурив реголіт і опустив зонд LISTER на глибину в один метр. Він виміряв тепловий потік, що надходив із глибини.

У межах іншого експерименту апарат активував і розгорнув п’ять датчиків для вимірювання електричних і магнітних полів. Зібрані ними дані дозволять вченим схарактеризувати внутрішню будову Місяця на глибину до 1120 км.
Випробування захисту від місячного пилу
Ще одним важливим завданням місії Blue Ghost була перевірка експериментального електродинамічного екрана, призначеного для захисту від місячного пилу. Після увімкнення він успішно підняв і видалив місячний реголіт з поверхні скла та теплового радіатора. І хоча аналіз результатів експерименту все ще триває, наявні дані підтверджують перспективність цієї технології для захисту апаратів, які в майбутньому працюватимуть на Місяці.

Наймедійніша місячна місія
Blue Ghost увійшов в історію космонавтики не тільки своїми науковими досягненнями, а й своєю «медійністю». За час польоту апарат зробив безліч вражаючих знімків і таймлапсів, що демонструють Землю та Місяць. Вони широко розійшлися соцмережами й чимало сприяли популяризації космічних досліджень.
Знімкування сонячного затемнення
Говорячи про медійні досягнення Blue Ghost, слід окремо виділити знімкування повного сонячного затемнення. Воно спостерігалося на Місяці 14 березня.

Так, формально, Blue Ghost не був першим апаратом, який зробив це — у 1967 році Surveyor 3 вже знімкував затемнення. Але за 58 років технологія зробила величезний крок уперед. Завдяки Blue Ghost ми вперше змогли побачити, який вигляд сонячне затемнення має на Місяці. Зроблені того дня кадри можна по праву назвати вінцем усієї місії.
Еталон приватної місячної місії
Загалом, головним досягненням Blue Ghost можна назвати те, що він наочно продемонстрував весь потенціал приватних місячних місій. Попередні приватні апарати або гинули з технічних причин, або не могли виконати значну частину своєї наукової програми через нештатну посадку. Blue Ghost успішно вирішив абсолютно всі поставлені перед ним завдання і фактично встановив еталон. На цей еталон тепер орієнтуватимуться всі інші приватні компанії, які намагаються підкорити Місяць, і з ним порівнюватимуть досягнення їхніх апаратів.
