NASA та Італійське космічне агентство повідомили про успіх експерименту LuGRE (Lunar GNSS Receiver Experiment). У його межах апарат Blue Ghost уперше зафіксував сигнали GPS на Місяці.

Традиційно інженери NASA відстежують космічні апарати за допомогою комбінації вимірювань, включно з бортовими датчиками та сигналами з земних станцій стеження. Однак існує цікава альтернатива у вигляді використання сигналів системи GPS. У теорії, вони можуть бути прийняті та використані космічним апаратом автономно — навіть на такій великій відстані від Землі як Місяць.
NASA та Італійське космічне агентство вирішили перевірити цю можливість на практиці. Для експерименту було залучено апарат Blue Ghost, який здійснив посадку на Місяць 2 березня. На його борту перебуває 10 наданих NASA наукових інструментів, чиє доставлення було оплачене контрактом, виданим у межах програми CLPS. Одним із них є комплект приладів LuGRE, призначений для пошуку сигналів GPS.
Експеримент завершився успіхом. Під час польоту і перебування на навколомісячній орбіті Blue Ghost продовжував регулярно чути сигнали GPS. А 3 березня апарат уперше успішно зафіксував їх на місячній поверхні. У цей момент він перебував на відстані 364 тисячі км від Землі.

«На Землі ми можемо використовувати сигнали GPS для навігації в усьому — від смартфонів до літаків», — сказав Кевін Коггінс, заступник помічника адміністратора програми NASA SCaN (космічний зв’язок і навігація). «Тепер LuGRE показує нам, що ми можемо успішно приймати й відстежувати сигнали GPS на Місяці. Це дуже цікаве відкриття для місячної навігації, і ми сподіваємося використовувати цю можливість для майбутніх місій».
Успіх LuGRE означає, що експедиції за програмою Artemis та інші місячні дослідницькі місії зможуть скористатися сигналами GPS для точного й автономного визначення свого положення, швидкості та часу. Це стане важливим кроком до створення передових навігаційних систем і сервісів для Місяця та Марса.