Вчені змогли «скласти» Землю з планетезималій

Вчені поставили під сумнів теорію, що Земля утворилася з астероїдів, які були аналогічні за хімічним складом до сучасних хондритів. Замість цього вони побудували модель її утворення з різних планетезималій.

Вчені змоделювали утворення Землі
Утворення Землі з астероїдів та планетезималей. Джерело: ETH Zurich

Чому ізотопний склад Землі відрізняється від астероїдів

Міжнародна дослідницька група на чолі з вченими з університету Цюриха поставила під сумнів найпоширенішу зараз теорію про утворення Землі. Згідно з нею, наша планета утворилася з тіл, що були аналогічні за складом вуглистим хондритам. Однак дослідження ізотопного складу тіл Сонячної системи не підтверджують цього.

На Землі занадто мало найбільш летучих речовин, які зустрічаються у космосі, — водню та гелію. Їх значно менше, ніж у складі метеоритів та астероїдів, які вдалося вивчити. Зазвичай це пояснюють тим, що зіткнення, які відбулися після того, як наша планета утворилася, нагріли її. І ці елементи просто випарувалися у космос.

Однак вчених ця теорія не задовольнила. Бо якби все справді було так, то сильному випаровуванню піддалися б не лише водень та гелій, але й легкі ізотопи важчих елементів. Їх було б у земній корі значно менше. А цього не спостерігається.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №6 2021 (187)

До товару

Модель утворення Землі з планетезималей

Вчені дійшли висновку, що є інше пояснення дивного ізотопного складу Землі. Вони припустили, що вона утворилася з планетезималей, але врахували, що ці невеличкі кам’яні тіла вже могли пройти гравітаційну диференціацію надр до того, як утворили нашу планету. Тобто речовини на них уже не були такими, як у сучасних хондритах.

Навіть більше, вчені припустили, що ці планетезималі могли утворитися на різній відстані від Сонця. А отже, у них мав бути від самого початку різний набір хімічних елементів. Тож вони вирішили змоделювати процес утворення Землі з таких елементів, щоб дізнатися, чи якась комбінація дасть ту картину, яку ми спостерігаємо зараз.

А щоб результат не був надто випадковим, вчені вирішили у цій моделі відтворити утворення усіх чотирьох внутрішніх планет. Як не дивно, «зібрати» в таких умовах Землю їм вдалося. Теперішній хімічний склад виявився найбільш статистично ймовірним, виходячи з відтворення всіх зіткнень.

Тобто наша планета саме така, якою б вона мала бути, виходячи з припущення, що утворилася вона з планетезималей. Цей результат можна перенести й на інші планети. Тобто вони утворилися таким самим способом.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів