Гігантське зіткнення не позбавляло Землю води

Планетологи вивчили деякі зразки летючих речовин із Місяця. Вони свідчать, що гігантське зіткнення, яке призвело до утворення нашого супутника, не є причиною відсутності води на ньому.

Гігантське зіткнення
Гігантське зіткнення. Джерело: www.somagnews.com

Ізотопний аналіз летючих речовин

Вода —це речовина, що легко випаровується. На Землі її багато, а на Місяці — майже немає. Для пояснення цього явища зазвичай припускають, що на нашу планету воду занесли комети й метеорити. А потім відбулося гігантське зіткнення з протопланетою під назвою Тея. Земля втратила лише частину своєї води, а ось Місяцю, що утворився в результаті цього зіткнення, її взагалі не дісталося.

Але нещодавно опубліковане у Proceedings of the National Academy of Sciences дослідження показує дещо іншу картину. Вчених зацікавили три зразки місячного ґрунту, що сформувалися між 4,3 та 4,35 млрд років тому. У них було виміряно вміст двох ізотопів — рубідію-87 і стронцію-87. Перший із них значно більш летючий за другий. І те, що у місячних зразках їхня кількість співставна, свідчить про те, що гігантське зіткнення не призвело до повного випаровування таких речовин.

Де утворилася Земля

Нове дослідження свідчить, що летючих речовин і на Землі, й на Теї було мало ще до того, як вони зіштовхнулися. Це можна пояснити тим. що обидва ці тіла утворились у внутрішніх регіонах Сонячної системи. Тобто Земля з самого початку була ближче до Сонця.

Крім того, дослідження ізотопного складу летючих речовин Землі та Місяця говорить про те, що вони містилися на них у тому самому співвідношенні з часів утворення Сонячної Системи. Наша планета від самого початку була вологіша за Тею, хоча і утворилася недалеко від неї. Можливо, причиною цього була її більша маса, що дозволяла ефективніше утримувати воду.

В цілому теорія про те, що Земля і Тея утворилися в одному регіоні Сонячної системи, але змогли отримати при цьому різну кількість води, є достатньо незвичною для дослідників, і усі наслідки, що випливають із неї, ще потрібно осмислити. Наприклад, тепер можна зробити висновок, що гігантське зіткнення відбулося достатньо пізно, коли більшість планет уже сформувалися такими, якими вони є зараз.

За матеріалами: www.sciencealert.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine