Вчені знайшли сигнали, що надходять до нас із періодичністю у 22 хвилини. Щобільше, відбувається це вже 30 років. Одним із можливих варіантів того, що їх породжує, є магнетар із рекордно великим періодом пульсації.
Дивовижні радіосигнали
Вчені, які працюють із Дуже великим масивом та Широкосмуговим масивом Мурчісон, двома велетенськими полями радіоантен, опублікували статтю, де описали дивовижне джерело радіосигналу, природу якого вони поки що однозначно визначити не можуть, попри те, що вперше виявили його ще під час спостережень 2020 року.
Спочатку джерело випромінювання GPM J1839-10 класифікували як транзієнт. Так називають події, які виникають тільки раз, тримаються кілька секунд, хвилин чи годин, а потім зникають назавжди. Тривалість активності нового об’єкта у 30 секунд цілком вкладалася у ці межі.
Але сигнал знову повторився тієї ж ночі приблизно за 22 хвилини й потім реєструвався з тією ж періодичністю. Пульсуючі сигнали — не рідкість у космосі, але зазвичай вони відбуваються зі значно більшою частотою.
33 роки спостережень
Для того, аби зрозуміти, що собою являє джерело випромінювання, вчені вирішили подивитися, чи реєструвалося щось подібне на цій ділянці неба раніше. І з подивом знайшли той самий сигнал у тій самій точці у записах, що були зроблені ще 2018 року. Саме тоді виникло припущення, що породжувати імпульси може магнетар із неймовірно довгим періодом.
Щобільше, коли вчені перевірили записи, зроблені за допомогою Дуже великого масиву, вони знайшли ті самі імпульси у записах, що робилися ще у 1988 році, коли цей радіотелескоп тільки розпочинав роботу. Тобто люди реєструють їх уже 33 роки, але через великий період не звертали на них увагу.
Що собою являє новий об’єкт?
Найбільше в об’єкті, що надсилає сигнали, привертає увагу їхня точна періодичність. Вони відбуваються кожні 1318,1957. Вченим чудово відомий клас об’єктів, які так точно «дотримуються розкладу». Це — пульсари та магнетари, два типи нейтронних зір, що обертаються, але роблять це у 1000 разів швидше за GPM J1839-10.
Власне, те, що це магнетар, вчені підозрювали ще коли відкрили періодичність GPM J1839-10. Подібні об’єкти з ультрадовгим періодом уже відкривали, зокрема і ця ж група. Проте раніше повторювані імпульси спостерігалися лише кілька місяців, після чого джерело завжди зникало.
Але у випадку GPM J1839-10 спостереження тривають уже 33 роки. Вчені продовжують сперечатися, чим є це джерело, але версія з магнетаром, що розташований на відстані 15 тис. світлових років від нас, є найімовірнішою. Що ж до можливих сигналів інопланетян, то вчені цю ідею цілком обґрунтовано відкидають.
За матеріалами phys.org.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine