Вчені винайшли новий метод дослідження аномалій під поверхнею інших планет

Новий метод побудови та перевірки моделей планет дає змогу дізнатися, що ховається під їхньою поверхнею, на основі дослідження гравітаційних аномалій. Це дозволяє знаходити не тільки великі порожнини, а й ділянки, заповнені щільнішим матеріалом.

Новий метод дозволяє дізнатися, що ховається під поверхнею Місяця
Новий метод дозволяє дізнатися, що ховається під поверхнею Місяця. Джерело: phys.org

Як дізнатися, що криється під поверхнею інших планет

Команда планетологів під керівництвом Крістель Ізкердо недавно оприлюднила новий метод дослідження планет, який дозволяє знаходити аномалії, заховані під поверхнею, і точно характеризувати їх. Вивчати такі аномалії непросто навіть на Землі, що демонструє нещодавня новина про приховану під Австралією структуру, про яку не до кінця зрозуміло, чи є вона гігантським кратером, чи ні.

На інших планетах все ще складніше, адже ми навіть не можемо опуститися на їхню поверхню і провести буріння, через що виникають ситуації, схожі на ту, коли поклади льоду на Марсі виявилися вулканічними каменями. Основними способами виявити, що ж криється під поверхнею, є радіолокація та дослідження гравітаційного поля.

Новий метод, який отримав назву THeBOOGIe, також спирається на дані про гравітаційні аномалії, насамперед на локальні інверсії сили тяжіння, коли вона різко зменшується. Однак його математичний апарат значно гнучкіший і надійніший, що дозволяє чітко визначати природу того, що ховається під поверхнею навіть у дуже складних випадках.

Як працює новий метод

Зазвичай, коли вчені хочуть зрозуміти, які підземні порожнини чи, навпаки, ущільнення викликають ті чи інші гравітаційні аномалії на інших планетах, вони спочатку визначають приблизну глибину залягання, а потім починають шукати, яка конфігурація найбільше відповідає тому, що вони бачать.

Натомість новий метод спочатку обирає довільну модель структури планети й перевіряє, наскільки вона відповідає гравітаційним аномаліям. Для цього він використовує баєсівський аналіз, тобто статистику, яка не прив’язана до реальної структури. Отримавши результат, комп’ютер змінює модель сотні тисяч і мільйони разів, аж поки не знаходить структуру, яка точно відповідає не лише гравітаційним, а й геологічним даним.

Дослідники зазначають, що THeBOOGIe, який може бути вдосконалений за допомогою додаткових заходів, добре підходить для доповнення моделей внутрішньої будови планет на основі сейсмічних даних і для визначення внутрішніх особливостей менших тіл, що не мають ідеально шаруватої структури.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine