Астрономи Массачусетського технологічного інституту помітили інфрачервоні ознаки найближчого до Землі спалаху приливної руйнації (TDE), який спостерігався на сьогодні. Яскравий спалах був виявлений у галактиці NGC 7392, що розташована за 137 млн світлових років від нас. Спалах отримав назву WTP14adbjsh та ніколи раніше не виділявся у стандартних рентгенівських і оптичних спостереженнях.
Переважна більшість подій приливної руйнації раніше виявлялася в оптичному та рентгенівському діапазонах. Але нещодавні дослідження показують, що значна частина TDE затьмарена пилом, тому їх можна побачити лише в інфрачервоному діапазоні. Подія в NGC 7392 — це один із перших випадків, коли вчені безпосередньо ідентифікували TDE в інфрачервоних хвилях.
За словами науковців, традиційні дослідження пропустили сусідній TDE, оскільки це світло було закрите величезною кількістю пилу, який поглинав випромінювання та виділяв тепло у формі інфрачервоної енергії. Подію виявили в архівних даних NASA NEOWISE. Виявилось, яскравий спалах з’явився наприкінці 2014 року. На основі отриманої інформації вчені зібрали дані з багатьох наземних і космічних телескопів на різних довжинах хвиль, включаючи інфрачервоні, оптичні та рентгенівські діапазони. Потім дослідники підрахували, що винуватцем спалаху приливної руйнації стала надмасивна чорна діра в ядрі галактики приблизно в 30 млн разів більша за наше Сонце та в 10 разів більша за Стрілець А* в центрі Чумацького Шляху.
«Той факт, що оптичні та рентгенівські дослідження пропустили цю подію, є дуже яскравим прикладом демонстрації того, що у Всесвіті набагато більше спалахів приливної руйнації, ніж ми вважали раніше», — прокоментував Суві Гезарі, голова наукового персоналу Інституту досліджень космосу за допомогою космічного телескопа в Мериленді.
Раніше ми розповідали про те, що таке чорні діри та як вони виникають.
За матеріалами The Astrophysical Journal Letters.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine