Вчені-аматори, об’єднані в організацію Ham Radio Science Citizen Investigation, планують скористатися сонячним затемненням 8 квітня для проведення власних наукових досліджень. Вони хочуть з’ясувати, як змінюється під час цієї події земна іоносфера.
Сонячне затемнення та радіоаматори
8 березня 2024 року спостерігатиметься повне сонячне затемнення. В Україні в цей час Сонце вже сховається за горизонтом, проте у Північній Америці, зокрема й у багатьох штатах США, його буде видно надзвичайно добре. І цим фактом вирішила скористатися група вчених-аматорів, відомих як «хеми».
«Хеми», або ж Ham Radio Science Citizen Investigation (HamSCI), — це група осіб, яка об’єднує радіоаматорів із багатьох країн, які не лише контактують між собою, а й намагаються проводити наукові дослідження, пов’язані з проходженням радіохвиль у земній атмосфері. Щобільше, вони намагаються показати усьому світові, наскільки це захопливе явище.
Конкретно у випадку із сонячним затемненням вчені-аматори хочуть дізнатися, як відсутність потоку фотонів впливає на іоносферу нашої планети. Так називається найбільш зовнішній шар її атмосфери, у якому відбувається гальмування високоенергетичних частинок, що залітають із космосу.
Що хочуть дослідити вчені-аматори
Заходи, які запланували HamSCI на момент сонячного затемнення, складаються з двох частин. Перша — Solar Eclipse QSO Party (SEQP). По суті, це конкурс на те, хто більше встановить контактів до, під час та після затемнення. Це змагання, але вчені підкреслюють, що головне у ньому — участь, а не перемога.
До цього дійства закликають долучитися абсолютно всіх радіоаматорів. А от друга частина заходів — Gladstone Signal Spotting Challenge — є вже чисто науковим експериментом. У ньому фахівці HamSCI використовуватимуть спеціальне обладнання, щоби встановити, як змінилося проходження хвиль в іоносфері на певних частотах.
Вважається, що взаємодія фотонів з іоносферою чутливо впливає на її параметри та, як наслідок, на проходження у ній радіохвиль. Існує кілька фізичних моделей цього процесу. Яка з них є правильною, і прагнуть з’ясувати вчені.
За матеріалами phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine