Важкі елементи можуть стимулювати утворення планет-гігантів

Планети-гіганти можуть утворюватися навіть на орбітах маломасивних зір, якщо ті багаті на важкі елементи. До такого висновку вчені дійшли, дослідивши новий світ під назвою TOI-4860 b.

Планета TOI-4860 b
Планета TOI-4860 b. Джерело: phys.org

Планета TOI-4860 b

Якщо у зорі багато важких елементів, то навколо неї утворюються навіть ті планети, виникнення яких вважається в цьому випадку малоймовірним. До такого висновку недавно дійшла міжнародна група вчених, очолювана фахівцями з Університету Бірмінгема. Результати досліджень вони опублікували у журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

На такий цікавий висновок їх наштовхнула планета TOI-4860 b. Деякий час тому її відкрили за допомогою космічного телескопа NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS). Самі ж автори дослідження намагалися дізнатися про неї більше, використовуючи інструмент SPECULOOS, розташований у Європейській південній обсерваторії в пустелі Атакама.

За його допомогою вони спостерігали за планетою на різних довжинах хвиль, що дозволило визначити її хімічний склад. Далі астрономи об’єдналися з колегами з Японії та за допомогою телескопу Subaru на Гавайських островах визначили її розмір і масу.

Як утворюються «неправильні» планети

TOI-4860 b є гарячим газовим гігантом. Вона має масу та розмір Юпітера, але обертається навколо власної зорі усього за 1,52 доби. У цьому не було б нічого дивного, адже таких планет у космосі відкрито чимало. Але світило, на орбіті якого вона розташована, є надзвичайно маломасивним навіть за мірками червоних карликів.

Зараз вчені вважають, що між масою зорі та протопланетним диском, який її оточує, є пряма залежність, тобто чим вона більша, тим більше газу та пилу. З цього випливає, що газові гіганти рідко зустрічаються біля червоних карликів, і дослідження це підтверджують.

Проте TOI-4860 b має одну особливість. І вона, і її зоря надзвичайно багаті на важкі елементи. До таких астрономи зараховують усе, що важче за гелій. І саме цей фактор, як вважають автори дослідження, дозволив планеті вирости до розмірів газового гіганта.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine