NASA розпочала будівництво свого першого місяцехода

NASA розпочала будівництво апарата VIPER, який стане першим місяцеходом в її історії. Про це йдеться в повідомленні, опублікованому на сайті аерокосмічної адміністрації.

Основні завдання VIPER

Ровер VIPER повинен буде здійснити посадку в одному з південних приполярних кратерів Місяця. Основне завдання апарата полягатиме у вивченні реголіту з метою визначення відсоткового вмісту в ньому водяного льоду. Для цього місяцехід оснастять буром, що дає змогу добувати зразки з глибини до метра, і трьома науковими інструментами. Детектор нейтронів NSS допоможе виявити місця ймовірного розташування льоду, спектрометри MSolo та NIRVSS — визначити хімічний склад реголіту.

Місяцехід VIPER (концепт). Джерело: NASA/Daniel Rutter

Щодо габаритів, то довжина й ширина VIPER становлять 1,5 м, висота — 2,5 м, маса — 450 кг. Апарат здійснюватиме рух за допомогою чотирьох коліс. Його максимальна швидкість становитиме 0,72 км/год. Для отримання енергії VIPER оснастять сонячними батареями, здатними генерувати 450 Вт. Накопичена протягом місячного дня енергія буде використовуватися для того, щоб не дати апарату замерзнути під час довгої місячної ночі. Тривалість роботи мобільної лабораторії має становити щонайменше 100 днів.

Будівництво VIPER

Влітку 2022 року NASA відзвітувала про успішне проходження прототипом місяцехода серії «дорожніх» тестів на смузі перешкод, що імітує місячну поверхню. Вони підтвердили його здатність пересуватися місцевістю зі складним рельєфом.

Складання шасі місяцехода VIPER. Джерело: NASA

Цей успіх дозволив перейти до етапу безпосереднього виготовлення і складання самого місяцехода. Операції здійснюються в Космічному центрі ім. Джонсона. Згідно з повідомленням NASA, нещодавно інженери з’єднали нижню плиту шасі та нижні частини рами, які підтримуватимуть весь VIPER — від коліс до кінчиків фар.

Протягом наступних кількох місяців фахівці будуть продовжувати «нарощувати» VIPER, додаючи до нього різноманітні підсистеми, що відповідають за авіоніку, електропостачання та навігацію. Потім на ровер встановлять наукові інструменти та бур, після чого апарат пройде серію тестів, покликаних переконатися, що він зможе працювати на місячній поверхні.

Наразі, запуск VIPER запланований на 10 листопада 2024 року. Ровер буде відправлений до Місяця ракетою Falcon Heavy. Побудована компанією Astrobotic платформа Griffin, повинна буде висадити його на західній околиці кратера Нобіле, розташованого неподалік від південного полюса супутника нашої планети.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine