В очікуванні посадки: апарат SLIM готовий сісти на Місяць

19 січня космічний апарат SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) спробує здійснити посадку на Місяць. У разі успіху операції, Японія стане п’ятою в історії країною, якій підкорилося це досягнення.

Апарат SLIM (концепт). Джерело: JAXA

SLIM був запущений 6 вересня, як попутний вантаж разом із рентгенівським телескопом XRISM. Основне завдання зонда полягає в тестуванні технології точної посадки на Місяць. Він повинен буде сісти в заданій точці поблизу кратера Шиолі з точністю до 100 метрів. Саме завдяки цьому він і отримав своє неофіційне прізвисько «місячний снайпер».

Після запуску SLIM поступово нарощував апогей своєї орбіти, поки не покинув околиці нашої планети. 4 жовтня апарат здійснив проліт Місяця. 25 грудня він знову зблизився із супутником нашої планети та активував свій двигун. Цей маневр дозволив апарату перейти на орбіту навколо Місяця.

У наступні дні «місячний снайпер» поступово знижував висоту своєї орбіти. До 19 січня її висота зменшиться до 15 км. Після цього апарат почне посадку. Якщо все пройде добре, SLIM сяде на схил кратера Шиолі приблизно о 17.20 за київським часом. SLIM оснащений п’ятьма посадковими опорами, що зминаються, які повинні будуть допомогти поглинути удар під час торкання поверхні.

Хоча основне завдання місії полягає у відпрацюванні технології точної посадки, на борту SLIM також є кілька наукових інструментів. Зокрема, апарат несе багатодіапазонну камеру (MBC) для оцінки складу кратера Шиолі шляхом аналізу спектрів сонячного світла, відбитого від його поверхні. Команда місії, зокрема, шукатиме сліди присутності мінералу олівіну, який міг бути викинутий з місячної мантії.

Також на борту SLIM перебуває пара мікророверів. Один з них буде переміщатися по Місяцю за допомогою стрибків, інший за розмірами схожий на бейсбольний м’яч і повинен рухатися шляхом катання. Обидва апарати несуть камери та інше наукове корисне навантаження. І SLIM, і мікроровери розраховані на роботу на місячній поверхні протягом одного місцевого дня (14 земних днів).

Нагадаємо, що 18 січня на Землю впаде зонд Peregrine. Він теж мав сісти на Місяць, але не зумів виконати своє завдання через витік палива.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine