«Місячний снайпер» вийшов на орбіту навколо Місяця

Японський зонд SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) здійснив маневр, який дозволив йому вийти на постійну орбіту навколо Місяця. Посадка апарата запланована на 19 січня.

Тримісячна подорож до Місяця

SLIM був запущений 6 вересня як попутний вантаж разом із рентгенівським телескопом XRISM. Основне завдання зонда полягає в тестуванні технології точної посадки на Місяць. Він повинен буде сісти в заданій точці поблизу кратера Шиолі з точністю до 100 метрів. Саме завдяки цьому він і отримав своє неофіційне прізвисько «місячний снайпер».

Після запуску SLIM поступово нарощував апогей своєї орбіти, поки не залишив околиці нашої планети. 4 жовтня апарат здійснив проліт Місяця. 25 грудня він знову зблизився з супутником нашої планети і активував свій двигун. Цей маневр дав змогу апарату перейти на проміжну орбіту навколо Місяця, висота перицентру якої становитиме 600 км, апоцентру — 4000 км.

Посадка на Місяць

Найближчими днями SLIM розпочне поступове зниження своєї орбіти. До 19 січня її висота повинна буде зменшитися до 15 км. Після цього апарат почне посадку. Якщо все пройде добре, SLIM сяде на схил кратера Шиолі. SLIM оснащений п’ятьма посадковими опорами, що зминаються, які повинні будуть допомогти поглинути удар під час торкання поверхні. У разі успіху, Японія стане п’ятою в історії країною, якій вдалося посадити свій апарат на Місяць.

Апарат SLIM (концепт). Джерело: JAXA

Хоча основне завдання місії полягає у відпрацюванні технології точної посадки, на борту SLIM також є кілька наукових інструментів. Зокрема, апарат несе багатодіапазонну камеру (MBC) для оцінки складу кратера Шиолі шляхом аналізу спектрів сонячного світла, відбитого від його поверхні. Команда місії, зокрема, шукатиме сліди присутності мінералу олівіну, який міг бути викинутий з-під місячної кори.

Також на борту SLIM перебуває пара мікророверів. Один з них буде переміщатися по Місяцю за допомогою стрибків, інший за розмірами схожий з бейсбольним м’ячем і повинен рухатися шляхом катання. Обидва апарати несуть камери та інше наукове корисне навантаження. І SLIM, і мікроровери розраховані на роботу на місячній поверхні протягом одного місцевого дня (14 земних днів).

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine