В атмосфері «гарячого юпітера» WASP-121b вирують гігантські шторми

WASP-121b — газовий гігант, який в 1,87 раза більший за Юпітер і в 1,18 раза масивніший. Виявлена у 2016 році, ця екзопланета обертається навколо своєї материнської зорі типу F6, WASP-121, всього за 1,3 дня. Такий тип екзопланет ще називають «гарячими юпітерами».

WASP-121b
WASP-121b на орбіті зорі типу F6, WASP-121. Ілюстрація: Space Engine

WASP-121b розташована настільки близько до зорі, що подальше наближення призвело б до розриву її гравітацією. За оцінками астрономів, температура на планеті сягає 2500 градусів за Цельсієм. За таких температур розплавляється більшість твердих речовин.

У своїй праці вчені з Каліфорнійського технологічного інституту, зокрема дослідник Джек Скіннер та його колеги, проаналізували спостереження WASP-121b, здійснені Hubble у 2016, 2018 та 2019 роках. Вони виявили, що атмосфера планети є динамічною і змінюється з часом.

Застосувавши складні методи моделювання, дослідники пояснили ці зміни як результат погодних явищ в атмосфері екзопланети. Так були виявлені масивні погодні фронти, шторми та циклони, які з’являються і руйнуються через велику різницю температур між стороною, спрямованою до зорі, й темним боком планети.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Автори також виявили зміщення найгарячішої точки екзопланети та точки, найближчої до зорі, а також зміни хімічного складу атмосфери, виміряного спектроскопією. Ці висновки базуються на комп’ютерних моделях, які допомагають пояснити спостережувані зміни в атмосфері.

«Вивчення погоди на екзопланетах має важливе значення для розуміння складності атмосфер на інших світах, особливо при пошуку далеких планет з умовами, придатними для життя. Інформація, яку ми отримали, використовується для висновків про хімічний склад, температуру та хмари атмосфери WASP-121b в різні періоди часу. Це надає нам докладну картину зміни планети з плином часу», — пояснює значущість відкриття Джек Скіннер.

Раніше ми повідомляли про те, як Hubble виявив втрачання важких металів атмосферою екзопланети.

За матеріалами sci.news

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів