В атмосфері гарячого газового гіганта відсутні хмари

У 2012 році астрономи виявили екзопланету, яка обертається навколо зорі, розташованої на відстані 580 світлових років від Сонця в сузір’ї Золотої Риби. Об’єкт отримав позначення WASP-62b.

WASP-62b в уявленні художника. Джерело: M. Weiss/Center for Astrophysics | Harvard & Smithsonian

На перший погляд, він являє собою типовий гарячий газовий гігант. Його радіус приблизно на 40% перевершує радіус Юпітера за маси близько 0,6 юпітеріанської, а орбіта проходить на відстані всього 0,05 а.о. від поверхні центрального світила. За оцінками астрономів, рівноважна температура денного боку WASP-62b перевищує 1100°C.

Але нещодавно у цієї екзопланети все ж виявилася одна цікава особливість. Встановлено, що в її атмосфері практично відсутні хмари. Це стало відомо в результаті аналізу спектроскопічних даних, зібраних телескопом Hubble. Метою дослідження був пошук натрію та калію в газовій оболонці газового гіганта.

Під час спостережень Hubble не зміг виявити слідів калію в атмосфері WASP-62b. Однак спектральні лінії натрію виявилися неймовірно чіткими, тоді як зазвичай астрономи ледь розрізняють лінії цього елемента в спектрах екзопланетних атмосфер. Це свідчить про те, що в газовій оболонці WASP-62b немає ні хмар, ні будь-якої помітної димки. Подібні тіла досить рідкісні, лише 7% відомих нам позасонячних світів мають прозорі атмосфери.

За матеріалами https://phys.org