Участь SAR-супутників у оборонній війні України

Військова інтервенція Росії в Україну, що розпочалася 24 лютого 2022 року, поставила під загрозу 40 млн життів у найбільшій країні Європи. Зруйновані міста, є жертви серед цивільного населення та понад мільйон біженців — миролюбний український народ сповна відчув на собі увесь тягар «руського миру».

Проте українська боротьба триває. На подив багатьох, активну участь у ній почав брати й приватний космічний сектор. Супутники зі спостереження за Землею (EOS), оснащені радарами із синтезованою апертурою (SAR), перетворилися на пильні очі української розвідки. Щодня вони надають українським військовим найбільш актуальну інформацію щодо пересування військових колон окупаційних військ, а також допомагають в організації гуманітарних місій. Цей матеріал буде присвячений мирній технології, яка за умов воєнного часу стала на захист українського народу від російської агресії.

Основи функціонування SAR-супутників

Початкове призначення SAR-супутників — моніторинг поверхні Землі, спостереження за погодними та кліматичними змінами.

В основі принципу дії SAR лежить технологія дво- та тривимірного картографування ландшафту за допомогою випромінювання і прийому відбитого від Землі радіосигналу. Під час руху супутника орбітою відбиті від земної поверхні радіохвилі в режимі реального часу надходять на приймальну антену, записуються та порівнюються між собою, а потім за допомогою програмного забезпечення (такого, як ENVI) трансформуються у візуальне зображення.

Просторовий мапінг SAR може здійснюватися в різних режимах та частотних діапазонах, залежно від поставленого завдання. Джерело: Dragon3.esa.int

Технологія радарів із синтезованою апертурою є унікальною завдяки багатьом факторам:

  • Оскільки в основу функціонування SAR покладено принцип радіохвильового прийому сигналу, моніторинг ландшафту може здійснюватися за будь-яких погодних умов і часу доби.
  • При використанні угруповань SAR-супутників можна отримати 3D-картинку зондованого ландшафту, що є неможливим у разі застосування оптичних супутникових камер.
  • Використання інтерферометричних радарів із синтезованою апертурою (InSAR) дозволяє отримати інформацію щодо геодезичних процесів (руху земної кори, вулканічної активності), а під час бойових дій — локалізувати місця руйнувань і оперативно оцінити обстановку. Інтерферометричне сканування ландшафту надає дані у спектрі теплового випромінювання від працюючих двигунів броньованої техніки, транспортних вантажівок і автомобілів постачання агресора.

Роль SAR-супутників у розвідувальній діяльності

Перші скупчення російських військово-транспортних колон, що прямують у бік українського кордону, помітив професор Інституту міжнародних досліджень Міддлбері (MIIS) пізно вночі 24 лютого. Він отримав ці дані за допомогою пошуково-рятувального моніторингового супутника Capella Space і відразу зауважив наступальний характер руху колони: техніка була на марші та утворювала затор завдовжки 40 км. Ці супутникові дані прямо вказували на початок воєнної агресії проти України. Через кілька годин в українському інформаційному полі стали з’являтися повідомлення про перші зіткнення на українському кордоні.

Колона російських окупаційних військ рухається на Київ — столицю України. Зображення отримано за допомогою супутників Maxar. Джерело: Ichef.bbci.co.uk

Професор Техаського університету Тодд Хамфрис вважає, що зараз у небі над Україною регулярно кружляють близько 50 комерційних SAR-супутників. Зібрана ними розвідувальна інформація безпосередньо впливає на успіх української оборонної операції, оскільки дозволяє прогнозувати напрямок можливих бронетанкових ударів фактично за кілька годин до їх початку. Завдяки цьому українське військо має можливість зосереджувати у цих областях свої оборонні резерви. Розвідувальна інформація, що надходить із супутників SAR, використовується і для координації турецьких штурмових безпілотників Bayraktar, закуплених ЗСУ у Туреччини.

Агресія РФ стала особистою трагедією для бізнесмена українського походження Макса Полякова, очільника EOS Data Analytics (EOSDA). 1 березня він звернувся з закликом до керівників усіх комерційних супутникових компаній надавати уряду України об’єктивні супутникові дані щодо пересування російських окупаційних військ. EOSDA надає такі дані не лише військовим відомствам, а й гуманітарним організаціям, що беруть участь у порятунку мирного населення України. Звернення Полякова було адресовано європейському, канадському та німецькому космічним агентствам, і таким компаніям, як IAI, Iceyer, Capella, Planet, MAXAR, Airbus, SIIS, Space View, Blacksky.

«Економічні, політичні та гуманітарні наслідки війни в Україні уже занадто високі, щоб залишатись осторонь. Якщо ви можете нам допомогти, будь ласка, надайте дані SAR, що зараз насправді мають значення, а не архівні або застарілі оптичні знімки, які годяться хіба що для цілей піару і як доказ військових злочинів для майбутніх міжнародних судових розглядів», — запропонував Макс Поляков під час свого брифінгу.

Важливість твердої позиції та вбивча бездіяльність

Зараз супутникові системи, оснащені радарами з синтезованою апертурою, використовуються за подвійним призначенням — як у цивільних, так і у військових цілях. Украй важливою є й та обставина, що країна-агресор в особі Російської Федерації не має такого дієвого ресурсу: вся її розвідувальна діяльність здійснюється переважно за допомогою БПЛА, що виявляються вразливими до засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ).

Підтримка комерційних космічних компаній та їхня непряма участь у військовому конфлікті на боці України почали викликати побоювання серед інвесторів і голів компаній, які не бажають залучати мирні технології до вирішення військових завдань. Проте терористичні методи ведення війни російськими окупаційними військами (обстріл реактивними системами залпового вогню та авіабомбардування житлових приміщень) переводять це питання у площину захисту прав людини.

Наразі офіційна влада України продовжує закликати приватні аерокосмічні компанії допомагати в наданні супутникових розвідданих. Реальність є такою, що сьогодні участь SAR-супутників у оборонній війні нашої країни не лише рятує життя простих мирних українців, але й фактично дбає про безпеку на всьому європейському континенті.

Аморфність і незацікавленість у цій проблемі керівників деяких EOS-компаній може призвести до катастрофічних наслідків. Найточніше цю бездіяльність описують слова німецького протестантського пастора та богослова Мартіна Німеллера, якими він пояснив мовчання німецьких інтелектуальних еліт за часів геноциду, що здійснювала нацистська Німеччина у 1933-1945 роках:

«Спочатку вони прийшли за соціалістами, і я мовчав бо я не був соціалістом.

Потім вони прийшли за членами профспілки, і я мовчав бо я не був членом профспілки.

Потім вони прийшли за євреями, і я мовчав бо я не був євреєм.

Потім вони прийшли за мною і не залишилося нікого, щоб говорити за мене».

За матеріалами https://maxpolyakov.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Земна атмосфера здатна захистити нас від близького спалаху наднової
Вони серед нас: вчені Гарварду припускають, що прибульці маскуються під людей
NASA витратить 19,5 млн доларів на запуск фальшивої зірки
Марсохід Perseverance доїхав до Світлого янгола
Подорож до Марса ціною нирок: організм людини не витримає міжпланетний переліт
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію
Кратери та іржа: TGO зазнімкував багату на метали ділянку на Марсі
Темою міжнародного хакатону NASA у 2024 році стане Сонце
Червоні та коричневі карлики: Дуже Великий телескоп знайшов приховані супутники яскравих зір
Астрофотограф зафільмував сріблясті хмари над Україною (відео)