У самотньої сусідки Чумацького Шляху знайдені артефакти з далекого минулого

Телескоп James Webb у межах програми Early Release Science (ERS) влітку отримав зображення карликової галактики Вольфа-Ландмарка-Мелотта (WLM), яка є сусідкою Чумацького Шляху. Знімок був отриманий для пошуку та вивчення розділених зоряних популяцій. Карликові галактики допомагають вивчати зоряні скупчення, адже світила в них розташовані досить близько, щоб їх можна було окремо розрізнити, але досить далеко одне від одного, щоб телескопи могли захопити багато з них одночасно.

Карликова галактика Вольфа-Лундмарка-Мелотта
Карликова галактика Вольфа-Ландмарка-Мелотта (WLM). Фото: NASA

Під час детального вивчення галактики командою вчених під керівництвом доцента кафедри астрофізики Крістена МакКвінна в Університеті Рутгерса було зроблене цікаве відкриття. Удосконалені спостереження завдяки James Webb показали, що галактика Вольфа-Ландмарка-Мелотта ніколи не взаємодіяла з іншими галактиками в далекому минулому. За словами МакКвінна, це робить WLM чудовим кандидатом для перевірки теорій формування та еволюції галактик.

Особливість галактики Вольфа-Ландмарка-Мелотта

WLM розташована приблизно за 3 млн світлових років від Землі. В астрономічних термінах це досить близько до Чумацького Шляху. Однак вона також відносно ізольована, що змушує астрономів зробити висновок, що карликова галактика не взаємодіяла з іншими системами в минулому. Коли вчені спостерігали за іншими сусідніми карликовими галактиками, вони помітили, що вони так чи інакше мають зв’язок із Чумацьким Шляхом, що вказує на те, що вони перебувають у процесі злиття. Це ускладнює їхнє вивчення, оскільки їхню популяцію зір і газових хмар неможливо повністю відрізнити від нашої.

Ще одна важлива річ про WLM полягає в тому, що в ній дуже мало елементів, важчих за водень і гелій, які були поширені в ранньому Всесвіті. Такі елементи, як вуглець, кисень, кремній і залізо, утворювалися в ядрах ранніх популяційних зір і були розсіяні, коли вони вибухали в наднових. У випадку WLM, яка зазнавала зореутворення впродовж усієї своєї історії, сила цих вибухів виштовхнула ці елементи з часом. Цей процес відомий як галактичний вітер та часто спостерігається у галактиках з малою масою.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Шкарпетки Космічна Капібара – Велика Капі

До товару

Популяція світил з малою масою у карликовій галактиці робить її особливо цікавою, оскільки такі світила дуже довго живуть. Це означає, що деякі зорі, які можна побачити там сьогодні, могли сформуватися у ранньому Всесвіті. Тому, визначаючи властивості цих зір з малою масою, вчені отримають уявлення про те, що відбувалося в дуже далекому минулому

WLM як калібратор для JWST

Нові знімки James Webb забезпечують найчіткіше зображення WLM, яке коли-небудь бачили. Раніше карликова галактика була знімкована за допомогою інфрачервоної камери (IAC) на космічному телескопі Spitzer (SST). Ці фото були зроблені пристроями з обмеженою роздільною здатністю у порівнянні з зображеннями Webb. Інфрачервона оптика James Webb та провідний набір інструментів забезпечують набагато глибше бачення, що дозволяє диференціювати окремі зорі та їхні особливості.

Порівняння зображень WLM
Порівняння зображень WLM, зроблених Spitzer і JWST. Авторство: NASA/ESA/CSA/STScI

Карликова галактика WLM також використовується для калібрування JWST. З її допомогою телескоп може переконатися, що здатний вимірювати яскравість світил із надзвичайною точністю. Це дозволяє астрономам перевіряти моделі еволюції зір у ближньому інфрачервоному діапазоні. Пізніше ці дані допоможуть випустити програмне забезпечення для вимірювання яскравості світил, яке для громадськості буде доступне безкоштовно.

Раніше ми повідомляли про те, як астроном-любитель відкрив реліктову галактику.

За матеріалами NASA

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів