У пошуках зниклої води: Curiosity готується до вивчення марсіанського каналу

Марсохід Curiosity розпочав вивчення нової ділянки кратера Гейла. Вчені сподіваються, що йому вдасться знайти свідчення, які вказують на те, що рідка вода текла в цій частині Марса набагато довше, ніж вважалося раніше.

Геологічний літопис клімату Марса

З 2014 року Curiosity підіймається на гору Шарпа — центральний пік кратера Гейла, висота якого сягає 5 км над навколишньою поверхнею. Її підніжжя складено з безлічі осадових шарів, в яких записана історія мінливого клімату Червоної планети.

Візуалізація маршруту марсохода Curiosity (жовта лінія) по схилу гори Шарпа. Джерело: NASA/JPL-Caltech/UC Berkeley

Так у нижній частині передгір’їв є шар, багатий глинистими мінералами. Вони утворилися внаслідок взаємодії з великою кількістю води. Ровер також знайшов шар, що містить велику кількість сульфатів — мінералів, які часто утворюються під час випаровування води.

Тепер Curiosity розпочав вивчення формації, яка здатна дати нові відомості про минуле Червоної планети. Мова про канал Gediz Vallis.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №2 (177) 2020

До товару

Повені та селеві потоки Червоної планети

Gediz Vallis являє собою змієподібну формацію з занадто крутими стінками, щоб вона була створена вітром. Вчені вважають, що її вирізав селевий потік або річка, що зійшов зі схилу гори. Найцікавіше полягає в тому, що, судячи з усього, канал утворився вже після формування потужних шарів осадових відкладень, які до цього вивчав Curiosity. Це свідчить про те, що на якомусь доволі пізньому етапі після тривалого сухого періоду вода знову повернулася в кратер Гейла, причому у великій кількості.

Панорама, зроблена марсоходом Curiosity 3 лютого 2024 року, коли він досяг каналу Gediz Vallis. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Таке пояснення узгоджується з попередніми відкриттями Curiosity. Зібрані ним дані вказують на те, що вода в кратері Гейла, з’являлася та зникала поетапно, а не поступово, у міру того як планета ставала сухішою. Про ці цикли посух і повеней свідчать грязьові тріщини, висохлі неглибокі солоні озера та сліди селевих потоків на кшталт того ж Gediz Vallis.

Вчені сподіваються, що вивчення Gediz Vallis дасть їм змогу уточнити хронологію існування води на Марсі. Крім того, канал заповнений валунами й уламками, винесеними з самої вершини гори, де Curiosity ніколи не побувати. Вони можуть дати вченим уявлення про те, які матеріали там знаходяться.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів