Тріщини на Марсі розповіли про його вологе минуле

Марсохід Curiosity нещодавно здійснив буріння порід, які колись утворилися на Марсі як осадові. Наявність у них мережі тріщин вказує на те, що колись вони були стародавніми глинами, які висохли на сонці. Це підтверджує ідею про те, що Марс колись мав вологий клімат.

Марсохід Curiosity
Марсохід Curiosity. Джерело: www.britannica.com

Тріщини у стародавньому бруді

Вчені, які працюють із марсоходом Curiosity, нещодавно повідомили, що вони знайшли новий доказ того, що Червона планета колись була вологою. Ще 2021 року цей апарат досліджував кратер Гейла, коли знайшов скелю, яка отримала назву Pontours.

Апарат здійснив її буріння для того, аби узяти зразки з глибини і зазнімкував цей процес. Нещодавно вчені звернули увагу на те, що на цих фото присутня сітка з неглибоких, але дуже густих тріщин. На Землі подібні до них форми виникають влітку там, де на ґрунті висихають глибокі калюжі. Швидка зміна насиченого водою середовища на сухе буквально розриває породу, яка складається з дуже дрібних частинок.

Вчені подумали, що і ця порода колись могла бути марсіанським брудом, який висох на сонці та розтріскався. Їм уже було відомо, що насправді скеля Pontours є рештками осадових порід, тож тепер необхідно дізнатися її хімічний та мінералогічний склад.

Тріщини на Марсі
Тріщини на Марсі. Джерело: phys.org

Марс справді був вологим

Аналіз зразків, відібраних Curiosity, дозволив встановити дві важливі речі. По-перше, матеріал справді являє собою смектитові глини, які переходять у сульфатоносні шари. По-друге, їхній вік складає від 3,6 до 3,8 млрд років, що відповідає межі Нойської та Гесперійської епох.

На Землі й смектитові глини, й сульфати утворюються у вологих умовах, тож вчені роблять висновок про те, що і на Марсі в зазначений час вони були присутні. Цей висновок не можна назвати сенсаційним, оскільки свідчення існування води у минулому Червоної планети отримували й раніше.

Однак те, наскільки розповсюдженою вона була в різні періоди, поки Марс перетворювався на знайому нам позбавлену життя пустелю, для вчених не до кінця зрозуміло. Тому кожен знайдений доказ є цінним.

Крім того, знайдені на Марсі стародавні калюжі цікаві також тим, що на Землі саме в таких місцях зародилося і розвивалося життя. Тож цілком можливо, що його сліди якось знайдуть і у марсіанських глинах.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine