На Марсі знайшли багатий на воду опал

Вчені знайшли серед зразків порід, які колись вивчав у кратері Гейла марсохід Curiosity, опал. Це аморфна форма кремнезему, до якого фізико-хімічними силами приєднана вода. Теоретично цей матеріал може вказати на приховані джерела води.

Світлі ореоли на розломах — опал
Світлі ореоли на розломах — опал. Джерело: Malin Space Science Systems/NASA/JPL-Caltech

Відкриття у зразках Curiosity

Уже багато років марсохід Curiosity вивчає кратер Гейла на Марсі. Нещодавно група, що працює з даними його нейтронного детектора, змогла двома незалежними методами підтвердити наявність у деяких старих зразках мінералів, які містять воду.

Річ у тім, що кратер Гейла всіяний великою кількістю розломів. Архівні дані з його камер показують, що породи, які утворюють навколо них ореоли, надзвичайно схожі між собою. Дані з лазерного спектрографа, встановленого на марсоході, показали, що світлий мінерал, з якого вони складаються, ніщо інше як опал.

Оскільки опал містить велику кількість фізико-хімічно зв’язаної води, дослідники вирішили звернутися до даних детектора нейтронів, який також встановлений на Curiosity. Він показав підвищену кількість цих частинок, які свідчать, що найважливішої для життя сполуки у цих зразках справді чимало.

Чому знайдений на Марсі опал важливий?

На Землі ми звикли сприймати опал як напівкоштовний камінь. Насправді це аморфна форма добре відомого нам з’єднання — оксиду кремнію (кремнезему). Фізико-хімічні сили дозволяють молекулам цієї речовини приєднувати до себе довільну кількість молекул води.

Тому на Землі опали утворюються переважно у різних екстремальних вологих місцях, таких як дно озер та океанів і гарячі гейзери. Вчені сподіваються, що такі можуть існувати й на Марсі, навіть зараз, коли він давно вже перестав бути вологим та теплим.

Вчені впевнені, що якщо десь на Марсі може існувати середовище, яке б могло збагатити кремнезем водою, то воно має ховатися серед розломів на дні кратерів. І, можливо, саме опал вкаже на місце, де його треба шукати. У майбутньому саме ці місця можуть стати джерелом води для марсіанських колоній.

За матеріалами Рhys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine