4000 днів на Марсі: нове досягнення ровера Curiosity

На початку листопада фахівці Лабораторії реактивного руху NASA відзначили круглу дату: 4000 днів з моменту висадки ровера Curiosity на Марс. Попри солідний вік, апарат-ветеран загалом перебуває в доволі хорошому технічному стані та продовжує виконання своєї місії.

Основні досягнення Curiosity

Curiosity здійснив посадку на Марс у серпні 2012 року. На той момент він був найдорожчим, найскладнішим і найважчим апаратом, який коли-небудь висаджували на поверхню Червоної планети. Основні завдання апарата полягали в дослідженні марсіанського клімату, геології та проведення хімічного аналізу осадових відкладень з метою оцінки можливості її населеності в минулому або в сьогоденні.

Селфі Curiosity, зроблене перед сходженням на скельну формацію Greenheugh Pediment. Джерело: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Місцем посадки Curiosity став 154-кілометровий кратер Ґейла. Він був обраний через те, що вчені вважали — в минулому всередині воронки існувало озеро.

Марсохід успішно впорався з покладеними на нього завданнями. За роки роботи Curiosity взяв низку проб ґрунту, і передав на Землю значну кількість даних, аналіз яких дав змогу астрономам пролити світло на минуле Червоної планети. Вони підтвердили, що в минулому на території існувало озеро, яке залишило після себе потужні шари осадових відкладень.

Перевірений часом марсохід

За словами фахівців, попри такий значний термін перебування на Марсі, Curiosity продовжує з успіхом виконувати свою місію. Для пошуку відповіді на питання, чи були на стародавньому Марсі умови для існування мікробного життя, ровер поступово підіймається до підніжжя 5-кілометрової гори Шарп, шари якої формувалися в різні періоди марсіанської історії.

Слід від нової проби ґрунту, взятої ровером Curiosity. Джерело: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Нещодавно Curiosity пробурив 39-й зразок і наразі готується провести його аналіз. Учені сподіваються, що ця проба дасть змогу більше дізнатися про те, як змінювався клімат і населеність Червоної планети, коли цей регіон збагатився сульфатами — мінералами, що утворилися в солоній воді, яка випаровувалася, коли Марс тільки почав висихати мільярди років тому. Зрештою, рідка вода на планеті зникла остаточно.

Загалом же, з 2012 року Curiosity проїхав майже 32 км по Марсу в умовах сильного холоду, пилу та радіації. Настільки екстремальні умови роботи не могли не призвести до низки збоїв і неминучого зносу. Так, наразі інженери працюють над розв’язанням проблеми з одним із «очей» апарата — камерою MastСam, у якої заклинило колесо фільтрів.

Камешек, застрявший в протекторе колеса Curiosity
Зношене колесо марсохода Curiosity. Джерело: NASA

Інша відома проблема ровера пов’язана з пошкодженням його коліс. Для її розв’язання інженери завантажили на Curiosity нове програмне забезпечення, яке зменшить знос, що виникає під час кермування (раніше доданий алгоритм контролю тяги також допомагає зменшити знос коліс під час руху гострими каміннями). Що стосується ядерного джерела живлення, то, за словами інженерів, енергії буде достатньо для роботи ровера протягом багатьох років. Тож Curiosity має всі шанси побити рекорд Opportunity, який пропрацював майже 15 років на Марсі.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine