У китайського марсохода виникли проблеми

Китайський марсохід «Чжужун» зіткнувся з технічними проблемами. За даними деяких джерел, він не зумів вийти з режиму глибокого сну, що може призвести до завершення його місії.

Перший марсохід Китаю

«Чжужун» є першим марсоходом Піднебесної. Він здійснив посадку на Червону планету у травні 2021 року. Маса шестиколісного апарата становить 240 кг, він одержує енергію від сонячних батарей. Основна мета мобільної лабораторії полягає у вивченні марсіанського ґрунту та пошуку хімічних сполук, що вказують на можливу присутність життя. Для цього вона має шість наукових інструментів, що включають георадар, детектори поверхневих сполук та магнітних полів, метеостанцію, а також кілька камер.

Селфі марсохода «Чжужун». Джерело: CNSA

Номінально, «Чжужун» був розрахований на три місяці служби. Але завдяки більш ніж успішним результатам роботи Китайська національна космічна адміністрація (CNSA) продовжила його місію.

Загалом у період з 2021 по 2022 рік «Чжужун» подолав відстань майже у 2000 метрів. За цей час він передав на Землю сотні гігабайт даних, включаючи знімки, результати вивчення поверхневих порід та атмосфери, а також метеоспостереження. Аналіз його даних, зокрема, дозволив виявити сліди давніх повеней. Крім того, марсохід зробив запис звуків власного руху та зазнімкував свій посадковий парашут.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Комплект журналів Місяць та Марс

До товару

Проблеми марсохода «Чжужун» та апарата «Тяньвень-1»

У травні 2022 року «Чжужун» був переведений у режим гібернації. Це сталося через дві основні причини. По-перше, у регіоні, де знаходиться ровер, почалася зима. По-друге, на Марсі почалася досить потужна пилова буря, через що сонячні батареї «Чжужуна» почали виробляти менше енергії.

Ровер «Чжужун» та спускальна платформа. Джерело: CNSA

Передбачалося, що ровер перебуватиме у сплячому режимі до середини грудня, після чого знову вийде на зв’язок та відновить виконання наукової програми. Однак цього так і не сталося. За даними видання South China Morning Post, поки ЦУП так і не отримав сигнал від ровера. Це може свідчити, що він не пережив зимівлю.

На додаток, проблеми могли виникнути й в орбітального апарата «Тяньвень-1», який використовувався для ретрансляції даних із «Чжужуна». Згідно з даними South China Morning Post, що посилається на анонімні джерела в китайській індустрії, ЦУП має проблеми з підтримкою зв’язку з апаратом. Це опосередковано підтверджують результати недавніх спостережень супутникових спотерів, які зазначають, що характер радіосигналів наземних станцій свідчить, що їм не вдається знайти орбіту «Тяньвень-1».

Селфі «Тяньвень-1». Джерело: CNSA

Не виключено, що проблема з «Тяньвень-1» може бути пов’язана з наслідками проведеного наприкінці минулого року експерименту з відпрацювання методики аерогальмування. Вона використовується для зміни орбіти апарата, шляхом зменшення його швидкості за допомогою гальмування за верхні шари атмосфери, що дозволяє заощадити паливо. Китай планує використовувати цю методику в межах своєї майбутньої місії з доставлення зразків ґрунту з Червоної планети на Землю. Варто зазначити, що поки CNSA не дало жодних офіційних коментарів щодо статусу обох марсіанських апаратів.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів