У Чумацькому Шляху утворюється більше зір, ніж вважалося раніше

Вчені вивчали гамма-випромінювання нашої Галактики й дійшли висновку, що щорічно може утворюватися до 55 нових зір. Це у кілька разів більше, ніж вважалося досі.

Туманність Кіля, де відбувається народження зір
Туманність Кіля, де відбувається народження зір. Джерело: NASA, ESA, Mario Livio/STScI

Гамма-випромінювання та народження зір

Колектив вчених під керівництвом Томаса Зігерта з Вюрцбурзького університету в Німеччині нещодавно опублікував статтю, у якій доводиться, що попередні оцінки народження зір у нашій Галактиці є заниженими.

Ці висновки базуються на вивченні найбільш енергетичних променів гамма-діапазону, які народжуються у нашій зоряній системі. Вчені уважно дослідили їхні спектри. Їх цікавили особливі лінії, які залишає алюміній-26.

Як і решта радіоактивних елементів, алюміній-26 утворюється переважно в результаті вибухів наднових, коли зоря, що помирає, утворює все важчі й важчі ядра, які потім викидає у навколишній простір.

Крім того, алюміній-26 утворюється при народженні зір, коли речовина падає на новонароджене світило зі швидкістю, більшою за звукову для даного середовища. Якщо у цей момент ядра алюмінію-27 чи силіцію-28 стикаються з високоенергетичними променями, то народжується саме цей ізотоп.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Алюміній-26 цікавий двома особливостями. Перша — це короткоживучий за мірками Галактики елемент. Його період напіврозпаду — 717 тис. років. При цьому він інтенсивно випромінює в гамма-діапазоні та залишає дуже характерні лінії.

Скільки зір утворюється в Галактиці за рік?

Саме ця властивість алюмінію-26 і дозволила вченим оцінити темпи зореутворення в Чумацькому Шляху. Попередні оцінки підказували, що щорічно на зорі перетворюється приблизно дві сонячні маси речовини. Оскільки наше світило масивніше за більшу частину зір в Галактиці, це відповідає 6—7 новим світилам на рік.

Дослідники ж під керівництвом Зігерта підрахували, що відповідно до кількості алюмінію-26, який проявляє себе гамма-випромінюванням, за рік на зорі має перетворюватися 4—8 мас Сонця, що відповідає 55 світилам.

Тобто різниця складає кілька разів, і це ставить купу питань щодо того, якою насправді є наша зоряна система і чи правильно ми її розуміємо. Щоправда, самі автори вказують, що метод є недосконалим через неможливість встановити відстань до джерела випромінювання. Саме через це у новому дослідженні замість точної цифри вказаний лише діапазон.

За матеріалами www.sciencealert.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів