TESS виявив гарячий юпітер з екстремальними температурними коливаннями

Міжнародна група астрономів повідомила про відкриття нової екзопланети. Вона являє собою т. зв. гарячий юпітер, розташований на відстані 1070 світлових років від Землі.

Гарячий юпітер в уявленні художника. Джерело: ESO/M. Kornmesser

Знахідка була зроблена за допомогою телескопа TESS. Він відстежує блиск 200 тисяч найяскравіших зір поблизу Сонця з метою пошуку коливань, викликаних транзитами екзопланет, що обертаються навколо них. Телескоп виявив уже понад 7500 екзопланет-кандидатів, з яких на сьогодні підтвердження отримали 620.

Нещодавно цей список поповнився ще одним позасонячним світом. Дослідникам вдалося виявити зміни кривої блиску зорі спектрального класу F, чия маса в 1,59 раза перевищує масу Сонця, а вік оцінюється в 1,6 млрд років.

Аналіз показав, що коливання блиску викликані транзитами об’єкта, чий діаметр у 1,07 раза перевищує діаметр Юпітера, а маса оцінюється не більше ніж у 6,4 маси Юпітера. Він отримав позначення TOI-2005 b. Екзопланета робить один оберт навколо зорі кожні 17,3 дня.

Особливість знахідки полягає в тому, що TOI-2005 b рухається вельми витягнутою орбітою, ексцентриситет якої складає 0,6. Це призводить до вельми різких температурних коливань, що становлять 1000 °C протягом витка навколо зорі. У перицентрі рівноважна температура TOI-2005 b досягає 1830 °C.

Дослідження також показало, що кількість одержуваного TOI-2005 b світла, змінюється більш ніж на порядок менш ніж за 10 днів. Тому, на відміну від більшості гарячих юпітерів, TOI-2005 b, як припускають, не перебуває в приливному захопленні й на ній відбувається регулярна зміна дня і ночі.

На думку астрономів, TOI-2005 b перебуває в стані приливної міграції та поступово скругляє свою орбіту. Якщо екзопланета встигне завершити цей процес протягом терміну життя системи, вона вийде на стабільну кругову орбіту, що проходить на відстані 0,101 а. о. від своєї батьківської зорі.

Раніше ми розповідали про те, як Надзвичайно Великий телескоп зможе виявити життя на Проксимі Центавра всього за 10 годин.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа
На шляху до космосу: Rocket Lab завершила випробування другого ступеня ракети Neutron
Стрілець C: одне з найекстремальніших середовищ Чумацького Шляху
Малахітовий мармур: чому 4 млрд років тому океани Землі були зеленими
Конкурент Starlink: запуск першої партії супутників Kuiper відбудеться 9 квітня
Космос зупиняє ріст кісток: неприємні результати експерименту на МКС
TESS виявив гарячий юпітер з екстремальними температурними коливаннями
У молодому Всесвіті виявили масове вимирання перших галактик
James Webb не побачив ознак загрози від «астероїда-вбивці» 2024 YR4
Галактична м’ясорубка: центр Чумацького Шляху кишить мільйонами чорних дір
У полярних регіонах Місяця можуть жити мікроорганізми