Темна матерія може формувати «тіньові» галактики

Вчені припустили, що темна матерія може складатися з кількох невідомих нам видів частинок. І між ними, можливо, виникають невідомі нам взаємодії. Якщо це так, то темна матерія може утворювати не тільки окремі зорі, а й цілі «тіньові» галактики.

Темна матерія може формувати «тіньові» галактики
Темна матерія може формувати «тіньові» галактики. Джерело: www.space.com

На що схожа темна матерія

Вчені припустили, що темна матерія може бути не просто чимось, що оточує галактики та впливає своєю гравітацією на їхню еволюцію, а й сама формувати зоряні системи. Це припущення базується на тому факті, що досі ніхто не знає, що ж це насправді таке.

Темна матерія ніяк, крім гравітації, не взаємодіє з рештою речовини. Проте вона майже напевно складається з якихось частинок. З яких саме — невідомо. У деяких інтерпретаціях вони цілком можуть утворювати компактні згущення, які не випромінюють світла, але можуть перебувати всередині галактик.

У новому дослідженні вчені пішли далі й припустили, що темна матерія — це не один, а кілька видів частинок. У цьому випадку між ними можуть виникати сили й вони утворюватимуть атоми. А вже з них може утворюватися екзотична речовина.

«Тіньові» галактики

Далі науковці звернулися до моделювання того, на що буде схожий космос, якщо хоча б частина темної матерії утворюватиме атоми. Виявилося, що різницю ми відчуємо навіть тоді, коли такими будуть хоча б 6 відсотків її маси у Всесвіті.

Атомарна темна матерія злипатиметься, формуючи згущення. Почнуть утворюватися «тіньові» галактики. Вони переважно будуть складатися зі звичайних газу та зір. Однак всередині них формуватиметься диск з речовини, яка жодним чином себе не проявляє.

За розрахунками вчених, далі темна матерія почне поводитися так само, як і звичайна. Тобто утворюватимуться окремі туманності, а з них — зорі. І, можливо, вони навіть випромінюватимуть якісь досі невідомі нам хвилі, хоча це і буде дуже великим переглядом усієї Стандартної моделі будови речовини.

Однак не все так просто. Відповідно до розрахунків вчених, із часом уся атомарна темна матерія сконцентрується в центрі галактик і почне падати на надмасивні чорні діри. Тим самим вона викличе спалах зореутворення, який досить швидко випалить увесь атомарний водень.

Тож у більшості симуляцій, якби атомарна темна матерія існувала, ми б обов’язково це помітили, але нічого схожого на «тіньові» галактики ми не бачимо. Однак існує кілька варіантів, при яких ми таких слідів і не побачимо. Отже, вся надія на спостереження окремих об’єктів із темної матерії, які невдовзі можуть бути виявлені.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Як у ранній Сонячній системі були розподілені метали
Земна атмосфера здатна захистити нас від близького спалаху наднової
Вони серед нас: вчені Гарварду припускають, що прибульці маскуються під людей
NASA витратить 19,5 млн доларів на запуск фальшивої зірки
Марсохід Perseverance доїхав до Світлого янгола
Подорож до Марса ціною нирок: організм людини не витримає міжпланетний переліт
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію
Кратери та іржа: TGO зазнімкував багату на метали ділянку на Марсі
Темою міжнародного хакатону NASA у 2024 році стане Сонце
Червоні та коричневі карлики: Дуже Великий телескоп знайшов приховані супутники яскравих зір