Вчені припустили, що темна матерія може складатися з кількох невідомих нам видів частинок. І між ними, можливо, виникають невідомі нам взаємодії. Якщо це так, то темна матерія може утворювати не тільки окремі зорі, а й цілі «тіньові» галактики.
На що схожа темна матерія
Вчені припустили, що темна матерія може бути не просто чимось, що оточує галактики та впливає своєю гравітацією на їхню еволюцію, а й сама формувати зоряні системи. Це припущення базується на тому факті, що досі ніхто не знає, що ж це насправді таке.
Темна матерія ніяк, крім гравітації, не взаємодіє з рештою речовини. Проте вона майже напевно складається з якихось частинок. З яких саме — невідомо. У деяких інтерпретаціях вони цілком можуть утворювати компактні згущення, які не випромінюють світла, але можуть перебувати всередині галактик.
У новому дослідженні вчені пішли далі й припустили, що темна матерія — це не один, а кілька видів частинок. У цьому випадку між ними можуть виникати сили й вони утворюватимуть атоми. А вже з них може утворюватися екзотична речовина.
«Тіньові» галактики
Далі науковці звернулися до моделювання того, на що буде схожий космос, якщо хоча б частина темної матерії утворюватиме атоми. Виявилося, що різницю ми відчуємо навіть тоді, коли такими будуть хоча б 6 відсотків її маси у Всесвіті.
Атомарна темна матерія злипатиметься, формуючи згущення. Почнуть утворюватися «тіньові» галактики. Вони переважно будуть складатися зі звичайних газу та зір. Однак всередині них формуватиметься диск з речовини, яка жодним чином себе не проявляє.
За розрахунками вчених, далі темна матерія почне поводитися так само, як і звичайна. Тобто утворюватимуться окремі туманності, а з них — зорі. І, можливо, вони навіть випромінюватимуть якісь досі невідомі нам хвилі, хоча це і буде дуже великим переглядом усієї Стандартної моделі будови речовини.
Однак не все так просто. Відповідно до розрахунків вчених, із часом уся атомарна темна матерія сконцентрується в центрі галактик і почне падати на надмасивні чорні діри. Тим самим вона викличе спалах зореутворення, який досить швидко випалить увесь атомарний водень.
Тож у більшості симуляцій, якби атомарна темна матерія існувала, ми б обов’язково це помітили, але нічого схожого на «тіньові» галактики ми не бачимо. Однак існує кілька варіантів, при яких ми таких слідів і не побачимо. Отже, вся надія на спостереження окремих об’єктів із темної матерії, які невдовзі можуть бути виявлені.
За матеріалами www.space.com.
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine