Телескоп Hubble побачив дивовижний супутник галактики Андромеди

Космічний телескоп Hubble вивчив карликову галактику Андромеда III. Ця невелика зоряна система є супутником найближчої сусідки Чумацького Шляху. При цьому відбувається в одній площині з кількома іншими об’єктами.

Карликова галактика Андромеда III.
Карликова галактика Андромеда III. Джерело: phys.org

Незвична карликова галактика

Андромеда III — одна з щонайменше 13 карликових галактик-супутників на орбіті навколо галактики Андромеди, або Мессьє 31, найближчої галактичної сусідки Чумацького Шляху по великій спіралі. Андромеда III — це слабке кулясте скупчення старих червонуватих світил, яке здається позбавленим нового зореутворення і молодих зір. Насправді Андромеда III лише приблизно на 3 млрд років молодша за більшість кулястих скупчень — щільних вузлів зір, які, як вважається, народилися в той самий час і містять деякі з найстаріших світил, відомих у Всесвіті.

Астрономи підозрюють, що карликові сфероїдальні галактики можуть бути залишками тих космічних об’єктів, які були подрібнені та злиті гравітаційною взаємодією для створення ореолів великих галактик. Цікаво, що дослідження виявили, що кілька карликових галактик галактики Андромеди, включаючи Андромеду III, обертаються в площині навколо галактики, подібно до того, як планети нашої Сонячної системи обертаються навколо Сонця.

Дивне розташування карликових галактик

Таке вирівнювання спантеличує, оскільки моделі формування галактик не показують, що карликові галактики організуються у такі впорядковані утворення, а скоріше рухаються навколо галактики хаотично в усіх напрямках. Повільно втрачаючи енергію, карликові галактики зливаються у більшу галактику.

Таке дивне розташування може бути пов’язане з тим, що багато карликових галактик Андромеди впали на орбіту навколо неї єдиною групою, або з тим, що карликові галактики — це уламки, які залишилися від злиття двох більших галактик. Будь-яка із цих теорій, які досліджуються за допомогою космічного телескопа NASA James Webb, ускладнить теорії формування галактик, але також допоможе спрямувати та вдосконалити майбутні моделі.

Космічний телескоп NASA Hubble зробив це зображення Андромеди III у межах дослідження історії зореутворення та хімічного збагачення вибірки карликових кулястих галактик M31, в якому порівнювалися їхні перші епізоди зореутворення з епізодами зореутворення галактик-супутників Чумацького Шляху.

За матеріалами phys.org

Мультихвильова краса: Hubble зазнімкував галактику із зоряними яслами
Екіпаж Polaris Down повернувся на Землю
Гучне мовчання: Boeing несподівано зачаївся після повернення Starliner на Землю
Як у Сатурна: в ордовицькому періоді у Землі були кільця
«Маленькі червоні цятки» раннього Всесвіту залишаються загадкою для науковців
Гравітаційні аномалії розповіли, що ховається під поверхнею Марса
Космічний оркестр: астронавтка Сара Гілліс зіграла мелодію з «Зоряних війн»
«Зіткнення» із зорею-прибульцем назавжди змінило образ Сонячної системи
Ми можемо знайти інопланетян, якщо уявимо себе в майбутньому
Астрономи довго шукали маленьку чорну діру і нарешті знайшли