Світ, що випаровується: Hubble побачив, як червоний карлик здуває атмосферу екзопланети

Американські астрономи застосували телескоп Hubble для вивчення незвичайної екзопланети в системі AU Мікроскопа. Час від часу вона викидає частину своєї водневої атмосфери.

Система AU Мікроскопа в уявленні художника. Джерело: NASA, ESA, and Joseph Olmsted (STScI)

AU Мікроскопа — це молодий червоний карлик, розташований на відстані в 32 світлових роки від Землі. Його вік не перевищує 100 млн років. На сьогодні астрономам вдалося виявити три екзопланети в цій системі, ще одна поки значиться в списку кандидатів.

Внутрішня екзопланета AU Мікроскопа b давно цікавить астрономів. Вона являє собою роздутий газовий світ, чия орбіта проходить на відстані в 9,6 млн км від своєї зорі. Її радіус у чотири, а маса вдесятеро перевершує радіус і масу Землі.

Під час спостережень за AU Мікроскопа b, дослідники виявили дещо дуже дивне: час від часу, зоря втрачає свою водневу атмосферу. Звичайно, на сьогодні, дослідникам відома низка світів за якими, в буквальному сенсі, тягнуться величезні газові хвости. Як правило, це екзопланети. Їхня орбіта проходить на дуже невеликій відстані від зорі, а потужне випромінювання поступово здуває їхню атмосферу.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

AU Мікроскопа b відрізняється від подібних світів тим, що йдеться не про постійний процес. Екзопланета змінює стани «спокою», коли вона практично не втрачає атмосферу, на потужні викиди водню.

Щоб розкрити таємницю AU Мікроскопа b, астрономи залучили Hubble. Після спостереження за екзопланетою телескоп виявив дещо незвичайне. AU Мікроскопа не тільки утворює газові шлейфи, що тягнуться за нею, а й викидає водневі хмари у напрямку свого орбітального руху.

Проаналізувавши всі наявні дані, дослідники дійшли висновку, що вся справа в активності її зорі. Попри те, що червоні карлики менші й тьмяніші, ніж наше Сонце, вони вирізняються вельми бурхливим «норовом». Такі зорі можуть виробляти спалахи, які в сотні й навіть тисячі разів потужніші за сонячні. При цьому, найбільшу активність проявляють якраз молоді червоні карлики. За словами дослідників, з часом вони можуть здути більшу частину атмосфери розташованих поруч із ним газових гігантів, через що ті з часом перетворяться на кам’яні екзопланети.

Це дуже важливе відкриття. Червоні карлики становлять більшість зір у Чумацькому Шляху й астрономи давно намагаються зрозуміти, наскільки їхні системи сприятливі для виникнення життя.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів