James Webb зазнімкував диск, що складається із залишків невдалих планет

Космічна обсерваторія James Webb (JWST) зазнімкувала пиловий диск навколо зорі Мікроскопа AU. Він складається із залишків планетних зародків.

Зоряна система AU Мікроскопа

AU Мікроскопа є червоним карликом, розташованим на відстані всього в 32 світлових роки від Землі. Це дуже молода зоря. За оцінками астрономів, її вік становить 23 млн років, що зовсім небагато за масштабами подібних світил (середній термін життя червоних карликів вимірюється сотнями мільярдів років), але цілком достатньо, щоб вони мали екзопланети. На цей час астрономам вдалося знайти два світи у цій системі. Їхні періоди обертання становлять 8,5 та 19 днів, а у маси 20 та 11 разів перевищують масу Землі.

Отримане телескопом Hubble зображення уламкового диска навколо зорі AU Мікроскопа. Джерело: NASA, ESA, J. R. Graham and P. Kalas (University of California, Berkeley), and B. Matthews (Hertzberg Institute of Astrophysics)  

Але найцікавішим аспектом системи все ж є пиловий диск, що оточує АU Мікроскопа. Він складається з уламків, що залишилися після зіткнення планетезималей — зародків, які в майбутньому можуть дати початок повноцінним екзопланетам.

Знімки пилового диска

Подібні пилові диски мають значний інтерес для астрономів. Їхнє вивчення допомагає виявити подробиці процесу створення екзопланет. Загалом JWST отримав два зображення диска навколо AU Мікроскопа — на довжині хвилі 3,56 мікрона (синій колір) та 4,44 мікрона (червоний колір). Зірочка відзначає становище самої зорі, її світло було блоковано коронографом.

Зроблені телескопом James Webb знімки пилового диска навколо зорі AU мікроскопа. Джерело: NASA, ESA, CSA, and K. Lawson (Goddard Space Flight Center), A. Pagan (STScI)  

Аналіз знімків JWST дозволив встановити, що діаметр диска становить 60 а.о. (порядку 8,5 млрд км). Він починається на відстані 5 а. о. від червоного карлика. Зображення диска на найкоротшій довжині хвилі яскравіше. Це говорить про те, що він в основному складається з дрібного пилу.

Наступною метою дослідників є пошук гігантських планет (аналогів Юпітера та Сатурна) на широких орбітах навколо AU Мікроскопа. Це не таке й просте завдання, оскільки транзитний метод та метод радіальних швидкостей найкраще підходять для пошуку екзопланет, розташованих неподалік від зорі. Але вчені сподіваються що їм все ж таки вдасться вирішити це завдання.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine