Супутники Starlink зіпсували тисячі фотографій телескопа Hubble

Кількість супутників SpaceX Starlink створює проблеми для наземної астрономії. Нові дослідження показують, що космічні телескопи, такі як Hubble, також почали страждати від них. 

Starlink
Знімок Hubble, зіпсований супутниковими смугами Starlink

Супутники на низькій навколоземній орбіті обертаються навколо Землі кожні 90 хвилин. Врахуйте тисячі супутників, які зараз працюють на орбіті, й ви зможете швидко оцінити проблему. Космічний флот сателітів Starlink та OneWeb загострює проблему щороку, засмічуючи поле зору телескопів та створюючи неприємні смуги на астрономічних зображеннях.

Ситуація настільки серйозна, що вчені оголосили супутникові сузір’я екзистенціальною загрозою для астрономії. Дослідження, опубліковане цього тижня в журналі Nature Astronomy, показує ступінь впливу на космічний телескоп Hubble рою супутників, що постійно зростає.

Погіршення ситуації

Дослідження під керівництвом Шандора Крука з Інституту позаземної фізики Макса Планка в Німеччині показало, що 3,7% зображень телескопа Hubble, зроблених з 2009 по 2020 рік, були зіпсовані супутниковими смугами. У 2021 році ця цифра зросла до 5,9%. На той час на орбіті було 1562 супутники Starlink і 320 від OneWeb.

Дуже велика супутникова смуга
Дуже велика супутникова смуга, що з’являється на цьому зображенні від Hubble

Вчені використали алгоритм штучного інтелекту, щоб проаналізувати понад 100 тисяч окремих зображень у межах проєкту Hubble Asteroid Hunter. Алгоритм був навчений виявляти зображення, затьмарені супутниковими смугами, та ігнорувати подібні сліди, які спричинені природними явищами, такими як астероїди, гравітаційні лінзи та космічні промені. Аналіз припинився 2021-го, але відтоді минуло два роки, тому ситуація наразі значно гірша.

Астрономи намагаються не допустити погіршення ситуації. Міжнародне товариство звернулося до Організації Об’єднаних Націй з проханням про допомогу створити експертну групу з цього питання.

Спроби усунення проблеми для Hubble

Проте астрономи не зовсім безпорадні, бо можуть застосовувати різні дані та методи фільтрації, щоб ідентифікувати та потенційно врятувати зіпсовані зображення. Як повідомила NASA, більшість зі знімків усе ще придатні для використання. Проте додатковий час на реставрацію та вартість астрономічних досліджень будуть лише збільшуватись.

три чіткі смуги
На цьому зображенні телескопа Hubble видно три чіткі смуги

Астрономи також просять супутникових операторів зробити щось зі свого боку. Наприклад, зменшити відображення своїх супутників. SpaceX уже експериментувала з деякими методами пом’якшення впливу Starlink на астрономію. Наприклад, використовувала темну фарбу чи козирки зменшення відбивних властивостей поверхні. На жаль, ці методи виявилися не дуже ефективними.

Hubble зараз працює на висоті близько 540 км над поверхнею, що приблизно на 10 км нижче, ніж деякі з найвищих супутників Starlink. Ефективним рішенням може бути значне збільшення орбіти космічного телескопа, яка різко скоротилася впродовж десятиліть. NASA і SpaceX зараз розробляють план, щоб визначити, чи подібне можливо.

Раніше ми повідомляли про те, що SpaceX запустила першу партію наступного покоління Starlink.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine