Супутники показали народження нового айсберга

Приблизно десять років тому гляціологи помітили появу тріщин у шельфовому льодовику Бранта в західній Антарктиді. Через це 2016 року Антарктична служба Великої Британії ухвалила рішення перемістити пересувну дослідницьку станцію Halley VI вглиб континенту.

У вересні 2019 року в льодовику Бранта утворилася нова тріщина. Вона відрізнялася від попередніх набагато більшою швидкістю зростання, що досягала 5 м на добу. На початку 2021 року стало очевидно, що незабаром від льодовика відколеться великий фрагмент. Це й сталося 26 лютого. Новонароджений айсберг отримав позначення А-74.
Знімки, зроблені супутниками Lansat-8 і Sentinel-1, демонструють загальний вигляд А-74. На момент відриву його площа становила 1270 км², що можна порівняти з площею міста Нью-Йорк. Подальша доля айсберга залежатиме від того, чи залишиться він біля узбережжя, або ж течії відразу винесуть його у відкрите море. У першому випадку він може проіснувати ще кілька років, у другому — швидко розпадеться на безліч дрібних фрагментів.

Народження айсберга А-74. Джерело: ESA

На супутникових знімках також помітна ділянка льодовика Бранта, який найближчим часом, найімовірніше, теж стане айсбергом. Це станеться в момент з’єднання двох тріщин, зростання яких останніми роками помітно прискорилося. За оцінками гляціологів, площа нового айсберга становитиме близько 1700 км².

За матеріалами https://www.esa.int, https://earthobservatory.nasa.gov