Ступінь китайської ракети «Чанчжен-5B» впав у море Сулу

30 липня центральний ступінь ракети «Чанчжен-5B» увійшов у земну атмосферу над південно-східною Азією. За даними Китайського національного космічного управління, його уламки впали у море Сулу. Воно знаходиться у Тихому океані між Філіппінами, Малайзією та Індонезією.

Незабаром після цієї події у мережі з’явилося кілька відео зроблених мешканцями Індонезії та Малайзії. Вони демонструють вхід в атмосферу та розпад якогось об’єкта. Виходячи з його швидкості руху та поведінки, напевно це ступінь «Чанчжен-5B». Наразі невідомо, чи всі його уламки впали у море, чи якимось із них вдалося досягти суші.

https://twitter.com/nazriacai/status/1553424586624335872

Космічна «російська рулетка»

Як правило, центральні (перші ступені), які є найбільшим компонентом ракет-носіїв, не набирають першої космічної швидкості та повертаються на Землю відразу після запуску. Приблизні райони їхнього падіння заздалегідь зачиняються для повітряного руху та судноплавства.

Місце падіння ступеня ракети «Чанчжен-5B». Джерело: Marco Langbroek

Однак «Чанчжен-5B» є винятком. При місіях із виведенням вантажів на низькі навколоземні орбіти її центральний ступінь набирає достатньої швидкості, щоб залишитися у космосі. Її довжина становить 30 метрів, діаметр — 5 метрів, маса (без палива) — близько 21 тонни. Останній показник можна порівняти з масою радянської орбітальної станції «Салют-7». При цьому, двигуни «Чанчжен-5B» не мають можливості повторного включення. А це означає, що інженери не мають можливості звести її з орбіти над попередньо обраною ділянкою.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 (176) 2020

До товару

Отже, кожен пуск за участю «Чанчжен-5B» перетворюється на своєрідну «російську рулетку». Заздалегідь відомо лише, що її центральний ступінь увійде в атмосферу в районі між 41° північною та 41° південною широтою. Зробити більш точний прогноз зазвичай неможливо через безліч факторів, здатних вплинути на поведінку ступеня. А лише хвилинна похибка у розрахунку часу означає, що точка входу в атмосферу зміститься на 500 км.

Пуск ракети «Чанчжен-5В» із модулем «Веньтян». Джерело: CASC

Хороша новина полягає в тому, що більша частина ступеня зазвичай згоряє в атмосфері. Але деякі його фрагменти (наприклад двигуни) можуть досягти поверхні. Подібне, наприклад, сталося 2020 року, коли кілька уламків «Чанчжен-5B» впали на території Кот-д’Івуару.

Критика китайської влади

Варто зазначити, що NASA вже кілька разів критикувала китайську владу за відсутність зусиль щодо активного вивода з орбіти та затоплення в безпечних районах ступенів ракет. Цей випадок не став винятком. Адміністратор NASA засудив владу КНР у тому, що вона знову не надала конкретну інформацію про траєкторію польоту «Чанчжен-5B» та її ступеня, який міг би дозволити краще оцінити потенційні ризики її падіння.

Наступна «російська рулетка» за участю центрального ступеня «Чанчжен-5B» відбудеться вже восени цього року. У жовтні ракета відправить на орбіту другий лабораторний модуль для станції «Тяньгун».

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів