Стародавні мікроби могли зруйнувати клімат Марса

Дослідники припустили, що в часи, коли Марс був теплим і вологим, на його поверхні могли жити мікроби, які виділяли метан. І саме їхня діяльність могла остаточно зруйнувати клімат, а їх самих загнати в глибини планети.

Стародавні мікроби могли зробити Марс непридатним до життя
Планета Марс. Джерело: NASA

Стародавні мікроби на Марсі

Вчені продовжують все більше дізнаватися про умови на стародавньому Марсі. Нещодавно вони припустили, що на початку свого існування планета могла мати досить щільну атмосферу з водню. Вона викликала сильний парниковий ефект, який створював на поверхні температурний режим, придатний для існування життя, схожого на земне.

Але з часом цей клімат був повністю зруйнований. Група вчених з Інституту біології Нормальної вищої школи у Франції вирішила дізнатися, чи не могли самі стародавні мікроби, які жили в той час на Марсі, спричинити катастрофічні зміни.

Дослідники припустили, що ці мікроорганізми виробляли енергію, переробляючи водень марсіанської атмосфери на метан. Подібні стародавні мікроби існували в той час і на Землі. Вчені побудували модель взаємодії цих живих істот із марсіанською атмосферою.

Як мікроорганізми зруйнували свій світ

Приблизно 3,7 млрд років тому температура на поверхні Марса коливалася у межах від -10 до 20°С. Тиск атмосфери також був достатнім, щоб на поверхні серед льодовиків існували річки та озера.

І саме в таких умовах мікроби могли почати виділяти метан. На Землі ми вважаємо його дуже сильним парниковим газом. Однак насправді водень у цій якості значно ефективніший. І, заміщуючи одну речовину іншою, мікроорганізми, по суті, знижували здатність атмосфери утримувати тепло.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Поступово температура на планеті опустилася до -60°С. Річки та озера замерзли, атмосфера стала тонкішою і мікробам довелося відступати вглиб гірських порід. Зрештою, як вважають дослідники, вони могли опинитися на глибині 1 км від поверхні.

Але і там нестача водневої атмосфери могла вбити їх. Якщо десь глибоко під поверхнею Марса стародавні мікроби продовжують існувати, то вони мали б навчитися отримувати енергію з якихось інших джерел, наприклад, від вулканічної активності.

Де на Марсі шукати мікроби

Попри те, що, згідно зі створеною моделлю, мікроорганізми мали опинитися на глибині 1 км, колись вони мешкали у верхніх шарах ґрунту Марса. І вже визначені принаймні три місця на поверхні Червоної планети, де їхні рештки найімовірніше можна виявити.

По-перше, це кратер Єзеро. Колись він був озером і в нього впадали водні потоки, лишаючи по собі значні відкладення осадових порід. Зараз їхні зразки збирає і консервує для відправлення на Землю ровер Perseverance.

По-друге, найбільші шанси знайти рештки живих істот біля поверхні — у тих регіонах, які були найтеплішими на Марсі у ті часи. Найвища температура тоді трималася у низинах, де тиск атмосфери був найвищим. Тож дослідники пропонують вивчити долини Еллада та Ітака.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів