Стародавні мікроби могли зруйнувати клімат Марса

Дослідники припустили, що в часи, коли Марс був теплим і вологим, на його поверхні могли жити мікроби, які виділяли метан. І саме їхня діяльність могла остаточно зруйнувати клімат, а їх самих загнати в глибини планети.

Стародавні мікроби могли зробити Марс непридатним до життя
Планета Марс. Джерело: NASA

Стародавні мікроби на Марсі

Вчені продовжують все більше дізнаватися про умови на стародавньому Марсі. Нещодавно вони припустили, що на початку свого існування планета могла мати досить щільну атмосферу з водню. Вона викликала сильний парниковий ефект, який створював на поверхні температурний режим, придатний для існування життя, схожого на земне.

Але з часом цей клімат був повністю зруйнований. Група вчених з Інституту біології Нормальної вищої школи у Франції вирішила дізнатися, чи не могли самі стародавні мікроби, які жили в той час на Марсі, спричинити катастрофічні зміни.

Дослідники припустили, що ці мікроорганізми виробляли енергію, переробляючи водень марсіанської атмосфери на метан. Подібні стародавні мікроби існували в той час і на Землі. Вчені побудували модель взаємодії цих живих істот із марсіанською атмосферою.

Як мікроорганізми зруйнували свій світ

Приблизно 3,7 млрд років тому температура на поверхні Марса коливалася у межах від -10 до 20°С. Тиск атмосфери також був достатнім, щоб на поверхні серед льодовиків існували річки та озера.

І саме в таких умовах мікроби могли почати виділяти метан. На Землі ми вважаємо його дуже сильним парниковим газом. Однак насправді водень у цій якості значно ефективніший. І, заміщуючи одну речовину іншою, мікроорганізми, по суті, знижували здатність атмосфери утримувати тепло.

Поступово температура на планеті опустилася до -60°С. Річки та озера замерзли, атмосфера стала тонкішою і мікробам довелося відступати вглиб гірських порід. Зрештою, як вважають дослідники, вони могли опинитися на глибині 1 км від поверхні.

Але і там нестача водневої атмосфери могла вбити їх. Якщо десь глибоко під поверхнею Марса стародавні мікроби продовжують існувати, то вони мали б навчитися отримувати енергію з якихось інших джерел, наприклад, від вулканічної активності.

Де на Марсі шукати мікроби

Попри те, що, згідно зі створеною моделлю, мікроорганізми мали опинитися на глибині 1 км, колись вони мешкали у верхніх шарах ґрунту Марса. І вже визначені принаймні три місця на поверхні Червоної планети, де їхні рештки найімовірніше можна виявити.

По-перше, це кратер Єзеро. Колись він був озером і в нього впадали водні потоки, лишаючи по собі значні відкладення осадових порід. Зараз їхні зразки збирає і консервує для відправлення на Землю ровер Perseverance.

По-друге, найбільші шанси знайти рештки живих істот біля поверхні — у тих регіонах, які були найтеплішими на Марсі у ті часи. Найвища температура тоді трималася у низинах, де тиск атмосфери був найвищим. Тож дослідники пропонують вивчити долини Еллада та Ітака.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії