Вчені дійшли висновку, що льодовики, які існували на Марсі до того, як він остаточно перетворився на пустелю, все ж рухалися. У цьому їм допомагала деформація повзучості криги.
Чи рухалися марсіанські льодовики?
Колись дуже давно на Марсі була рідка вода. Потім клімат змінився, і вона утворила льодовики. Упродовж мільйонів років атмосфера ставала тонкішою та сухішою, і велетенські поля криги випарувалися. Але їхнє існування мало б залишити на поверхні Червоної планети сліди.
На Землі льодовики весь час рухаються. Відбувається це через гравітацію планети, яка стискає велетенську брилу криги. Всередині неї проходить танення, вода просочується вниз і створює прошарок, який забезпечує ковзання.
Але все одно льодовик, який рухається, залишає на своєму шляху відмітки, які видно і через тисячі років. Північ Америки та Євразії зберігають борозни та камені, які лишила по собі остання крижана доба. Багато озер у цих місцевостях утворилися саме таким чином.
Але на поверхні Марса відмітки, які б свідчили про рух льодовиків, відсутні. Тому вчені тривалий час вважали, що через низьку гравітацію вода слабко просочувалася під крижаний щит і швидко з під нього витікала. Як наслідок, прошарок, який забезпечує ковзання, не утворювався.
Деформація повзучості
Дослідники з Нантського університету, що у Франції, все ж спробували довести, що марсіанські льодовики могли рухатися. Нестачу води вони компенсували явищем деформації повзучості. Тобто крига сама під впливом сили тяжіння змінювала форму, просуваючись вперед.
У цьому випадку сліди на поверхні мали б лишитися зовсім не такі, як на Землі. Вони повинні були б мати форму хребтів та долин із неглибокими хвилястими каналами. І такі форми рельєфу на Марсі є, наприклад, у районі басейну Аргір, у його південній півкулі.
На доведення цієї теорії дослідники вказали місце на Землі, де льодовики демонструють деформацію повзучості. Відбувається це у деяких регіонах Канади з дуже сухим кліматом, і там справді спостерігаються зазначені форми рельєфу.
Науковці вважають, що під льодовиками Марса, коли вони ще були на планеті, цілком могло зберігатися якесь життя. Адже невелика кількість води від їхнього танення все ж утворювалася, і вона забезпечувала умови для існування не тільки бактерій, але й багатоклітинних організмів.
За матеріалами www.space.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine