США оголосили мораторій на випробування протисупутникової зброї прямої дії, що призводить до утворення космічного сміття. Відповідна заява була зроблена американським віцепрезидентом Камалою Харріс під час її виступу на базі ВПС США на космодромі Ванденберг.
За словами Харріс, американський мораторій є частиною міжнародної компанії, метою якої є створення нових правил поведінки у космічному просторі. США закликають інші країни приєднатися до їхньої ініціативи та відмовитися від випробувань протисупутникової зброї.
Історія випробувань протисупутникової зброї
За останні десятиліття на навколоземній орбіті відбулося чотири випробування, що закінчилися знищенням космічних апаратів. Найнебезпечнішими з них були китайський тест 2007 року та російський 2021 року. Під час першого випробування КНР збила метеосупутник FY-1C. Знищення апарата призвело до утворення понад трьох тисяч фрагментів, що збільшило на чверть популяцію космічного сміття, що існувала до того. Проблему посилило те, що FY-1 перебував на високій 865-кілометровій орбіті. За словами Харріс, навіть зараз у космосі залишається ще майже 2800 уламків китайського апарата.
Російські влучення по «Космосу-1408» стали зловісною ознакою подій 2021 року. Під час цих тестів утворилася хмара з кількох тисяч уламків на висотах від 440 км до 520 км. Це найбільш «заселені» орбіти, де літає значна частина діючих космічних апаратів. Навіть більше, у міру поступового зниження висоти орбіти вони почнуть створювати пряму загрозу для МКС та китайської орбітальної станції.
Знищення «Космосу-1408» знову пробудило страхи щодо можливості виникнення синдрому Кесслера. Це сценарій, під час якого фрагменти космічного сміття почнуть стикатися між собою та іншими супутниками, що призведе до виникнення самопідтримуваної реакції руйнувань. Її результатом може стати те, що людство надовго позбудеться можливості запускати щось у космос.
Реакція експертів
Не дивно, що багато космічних агентств привітали рішення США, назвавши його правильним кроком на шляху до безпеки космічного простору. Але знайшлися і критики, які застерігають, що одностороння заборона лише надасть перевагу Китаю та росії, котрі займаються створенням нових систем протисупутникового озброєння та виступають проти мілітаризації космосу.
Утім, задля справедливості, варто сказати, що американський мораторій поширюється лише на випробування зі зброєю прямої дії (тобто ракети), що призводить до утворення космічного сміття. Це означає, що суборбітальні тести, а також інші збройні системи на кшталт лазерів, не підпадають під дію мораторію.
За матеріалами https://spacenews.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine