Сполучення Червоної та Синьої планет: як його буде видно в Україні

Марс — найближча до Сонця зовнішня планета, тому швидкість її орбітального руху більша за всі більш далекі планети-гіганти. Це також означає, що її видимий рух на тлі зір у середньому теж помітно швидший. 10 квітня Червона планета «обігнала» Сатурн, а 29 квітня очікується її винятково тісне зближення з Нептуном — до відстані 2,3 кутових мінут. Щоправда, воно спостерігатиметься о 8-й ранку за київським часом, коли в Україні буде вже день.

Нептун є найвіддаленішою планетою Сонячної системи. Завдяки присутності найпростішого вуглеводню метану його воднево-гелієва атмосфера має характерний синій колір. Побачити цю планету неозброєним оком неможливо — вона розташована занадто далеко й при цьому слабо освітлюється Сонцем. Ще складніше це зробити зараз у наших широтах. Екліптика, поблизу якої рухаються великі планети, вранці у квітні не дуже сильно нахилена до горизонту, тому об’єкти, навіть досить віддалені від нашого світила, сходять майже одночасно з ним.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2023 (189)

До товару

Положення Марса та Нептуна низько над горизонтом 29 квітня для широти Одеси (яскравість планет показана умовно)

В Одесі 29 квітня обидві планети зійдуть на початку навігаційних сутінків, видима відстань між ними на той момент складе близько 5′. На широті Києва вони в цей час будуть ще під горизонтом, і лише до початку громадянських сутінків піднімуться на 4°. Хоч Марс із великою ймовірністю й буде видно неозброєним оком, для того, аби «спіймати» Нептун, знадобиться досить потужний телескоп на міцному монтуванні.

Червона планета матиме блиск трохи слабкіше першої зоряної величини, а кутовий діаметр її диска буде приблизно 4,7 кутових секунди. Яскравість Нептуна дорівнюватиме 7,9ᵐ, розмір його синюватого диска ледь перевищить 2,2″. Насправді він перевищує за розміром Марс більш ніж у 7 разів, але відстань до нього у 15 разів більша — відповідно 30,66 а.о. (4,59 млрд км) і 1,984 а.о. (287 млн км).

Сполучення небесних тіл відбудеться на відстані понад 40° від Сонця, але завдяки вже згаданому несприятливому нахилу екліптики в наших широтах побачити його важко. Значно краще буде видно наступну «зустріч» Марса з одним із газових гігантів — Ураном. Вона спостерігатиметься вранці 15 липня.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Раніше ми писали про незвичайне зближення планет і Сонця, що сталося 20 квітня цього року.

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів