Космічний стартап Privateer, заснований Стівом Возняком (співзасновником Apple), націлюється на забезпечення широкому загалу доступу до супутників через глобальний онлайн-маркетплейс. В першу чергу супутникові дані становлять важливий ресурс для урядових структур. Але компанія прагне розробити спосіб, завдяки якому приватні особи зможуть отримати доступ до них новим зручним способом оплати, що потенційно може знизити вартість знімків до 50 доларів, тоді як сучасна середня вартість приблизно вдесятеро вища.
Суть ідеї стартапу досить проста. Клієнти, зацікавлені в отриманні регіональних супутникових даних, зможуть спільно покривати витрати на доступ до найближчого супутника та збір і обробку інформації. Privateer збирається використовувати різноманітні програмні інструменти, щоб сприяти супутниковим операторам у наданні клієнтам найкращих регіональних даних, включно з застосуванням штучного інтелекту. Крім того, компанія представила апарат під назвою Pono, що має спеціалізоване обладнання для поліпшення обробки даних супутниками.
Ця ініціатива означає, що супутникові оператори більше не будуть змушені самостійно передавати дані та проводити обчислення. Замість цього апарат Pono матиме змогу отримувати й обробляти дані, залишаючись на орбіті. За даними компанії Privateer, супутниковий модуль Pono планують вивести на орбіту ракетою Falcon 9 (SpaceX) у грудні 2023 року. Причому наразі його другий прототип знаходиться у розробці та, ймовірно, буде запущений в наступному році, а експлуатація у повному об’ємі розпочнеться у 2025-му.
Компанія буде використовувати власний додаток під назвою Wayfinder як вітрину для свого маркетплейсу. Наразі застосунок вже служить для відстеження руху супутників і аналізу можливих зіткнень. Він буде доступний для кінцевих користувачів компанії Privateer, серед яких — Global 2K, комерційні компанії, індивідуальні розробники та дослідники.
Про Privateer
Privateer, заснована Возняком у співпраці з Алексом Філдінгом у 2021 році, покликана не лише очистити низькі навколоземні орбіти, які зараз перетворилася на сміттєвий полігон із мільйонами уламків космічного сміття. Компанія також завжди мала амбітну мету створити «Google Maps космосу», як зазначив Філдінг у співбесіді з TechCrunch.
Стів Возняк порівняв концепцію маркетплейсу Privateer із тим, що вже здійснює Uber на ринку автомобілів, і у своєму блозі на сайті стартапу висловив надію, що така модель допоможе зменшити кількість окремих супутників, які запускаються на орбіту.
«Створюючи економіку спільного використання даних у космосі та з космосу, спільно з нашим орбітальним штучним інтелектом, Privateer впроваджує технології безпеки, стабільності й оптимізації, що допомагають супутниковим операторам привертати більше клієнтів, в той же час надаючи глобальній аудиторії спосіб доступу до космосу, який традиційно належав лише великим урядам. Це нагадує вплив, який мала технологія GPS, ставши доступною для широкої публіки, і ми очікуємо схожого ефекту», — відзначив Возняк у своєму блозі.
Раніше ми повідомляли про те, як Maxar Technologies створює для американських військових модель Землі.
За матеріалами Gizmodo