У неділю ракета Falcon 9 вивела на траєкторію до Місяця кілька автоматичних місій. Головною з них стала японська «Хакуто-R». Але, крім неї, до супутника нашої планети прямують апарат NASA Lunar Flashlight та ровер Об’єднаних Арабських Еміратів «Рашид».
«Хакуто-R» нарешті стартувала
Ракета Falcon 9 компанії Space X о 9:38 11 грудня за київським часом вивела в космос низку автоматичних зондів. Перший її ступінь, як і заплановано, повернувся на мис Канаверал, а верхній вивів своє корисне навантаження на траєкторію до Місяця.
Головною у цьому польоті є перша приватна японська космічна місія «Хакуто-R». Її запуск був запланований ще на 30 листопада, але через низку причин його відклали. У будь-якому випадку шлях місії до Місяця буде довгим. Тільки у квітні 2023 року вона здійснить посадку в кратері Атлас на південно-східному краю Моря Холоду.
Розробником «Хакуто-R» виступає токійська компанія ispace. У ній заявляють, що посадка першого приватного апарата на Місяці, яким стане «Хакуто-R» у разі успіху, для них не самоціль, а тільки перший крок. Компанія планує реалізувати всі цілі, поставлені Google Lunar X Prize.
Хоча цей конкурс на доставлення приватного роботизованого апарата на Місяць завершився ще 2018 року без переможця, ispace вирішила довести справу до кінця. Друга місія цього проєкту має стартувати вже 2024 року, а третя — ще за рік.
Арабський ровер та американський зонд
Не меншу увагу, ніж приватний японський зонд, привертає ровер «Рашид», який збудували Об’єднані Арабські Емірати. Він має стати першим апаратом країни мусульманського світу, який досягне Місяця. Вага його складає усього 10 кг.
Основною його задачею стане фотографування поверхні та вимірювання електричних зарядів у навколишньому середовищі. Планується, що працюватиме він принаймні 14 діб до настання місячної ночі.
Ще одним апаратом, запущеним до Місяця, став зонд NASA Lunar Flashlight. Він являє собою кубсат зі встановленим на ньому потужним лазером. Планується, що він вийде на полярну орбіту навколо Місяця та зможе підсвітити своїм «ліхтариком» дно найтемніших кратерів біля південного полюса.
Саме там планується посадка екіпажів місій за програмою Apollo та згодом збудують місячну базу. Тож Lunar Flashlight намагатиметься знайти під шаром реголіту кригу, яка забезпечуватиме це поселення водою.
За матеріалами www.space.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine