Сонячний зонд Parker допоміг розкрити таємницю знаменитого метеорного потоку Гемініди

Дані, зібрані зондом PSP (Parker Solar Probe) допомогли вченим визначити походження знаменитого метеорного потоку Гемініди. Його можна спостерігати на Землі кожного грудня.

Загадка Гемінід

Джерелом більшості метеорних потоків є комети. Коли вони пролітають близько до Сонця, лід з їхньої поверхні випаровується, що призводить до утворення хвоста, який складається з газу та дрібних частинок. Під час наступного візиту комети процес повторюється. Це призводить до того, що її орбіта поступово заполоняється викинутим матеріалом. Коли Земля проходить через цей шлейф, ми можемо спостерігати метеорний потік.

Метеорный поток Геминид
Метеорний потік Гемінід. Зображення: Unsplash

Однак Гемініди є винятком. Орбітальні параметри цього потоку практично збігаються з орбітою, відкритого в 1983 році шестикілометрового астероїда Фаетон. Це вельми примітне небесне тіло. Фаетон рухається по дуже витягнутій орбіті, що перетинає орбіти всіх планет земної групи. Його перигелій проходить на відстані всього 21 млн км від сонячної поверхні.

Астрономи давно підозрювали, що у Фаетона є хвіст, який і є джерелом Гемінід. У 2009 році його існування вдалося підтвердити. Через 9 років зонд PSP зумів отримати детальніші зображення хвоста. Вони дуже здивували вчених. Виявилося, що хвіст містить значно більше матеріалу, ніж вважалося раніше.

Походження Гемінід

Усе це знову порушило питання про походження Гемінід. Спочатку багато вчених вважали, що насправді Фаетон є кометою, яка виродилася та розгубила майже всі запаси льоду та летких речовин. Але дані PSP вказали на те, що відповідальний за появу Гемінід хвіст може мати інше походження.

Астероїд Фаетон в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech/IPAC

Тому, вчені знову звернулися до PSP. У зонда немає спеціального інструменту, який дозволив би отримати точні дані про масу, склад, швидкість і напрямок руху частинок пилу Гемінід. Проте під час руху зонд періодично стикається з пиловими зернами. Ці високошвидкісні удари створюють хмари плазми, які потім можна зареєструвати за допомогою інструменту FIELDS (він призначений для вивчення електричних і магнітних полів Сонця).

Дослідники використовували дані PSP для моделювання трьох можливих варіантів формування Гемінід, а потім порівняли їх з наявними моделями, створеними на основі земних спостережень. Вони виявили, що наявній картині найкраще відповідають «насильницькі» сценарії. Це означає, що Гемініди утворилися під час якоїсь раптової та потужної події. Ними могло стати високошвидкісне зіткнення Фаетона з іншим тілом або ж викид його речовини внаслідок розпаду астероїда чи вибуху газу.

За матеріалами https://blogs.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії